Nowe znaczy lepsze
Instytut Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Zielonogórskiego od wielu lat zajmuje się przygotowywaniem różnego rodzaju konferencji, seminariów, warsztatów oraz innych spotkań cyklicznych i jednorazowych. Od 1994 r. Instytut organizował Konferencję Naukowo-Techniczną ?Woda ? ścieki ? odpady w środowisku?, a od 1997 r. Międzynarodową Konferencję Naukową ?Ochrona i Rekultywacja Dorzecza Odry?. W wyniku decyzji Komitetów Naukowych i Organizacyjnych tych dwóch konferencji od bieżącego roku zaczęto organizować jedną konferencję, która ma być platformą dyskusji nad ideami zarówno inżynierii, jak i kształtowania środowiska.
Pierwsza edycja Konferencji Naukowo-Technicznej ?Inżynieria i kształtowanie środowiska? spotkała się z ciepłym przyjęciem środowisk naukowych i dużym zainteresowaniem, które przełożyło się na liczbę uczestników (130 osób). Spotkanie, odbywające się w dniach 20-21 czerwca br., podzielone zostało na dwie części ? sesję plenarną (pierwszy dzień) oraz sesję terenową (drugi dzień). Organizatorzy na wykłady sesji plenarnej zaprosili gości do nowoczesnego gmachu Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego. Zakres dyskusji obejmował szeroko pojętą tematykę ochrony środowiska, zagadnienia związane z wydobywaniem surowców mineralnych, gospodarką wodno-ściekową, a także odpadami. Szczególną uwagę należy zwrócić na wystąpienia dotyczące gospodarki wodno-ściekowej ? Dariusz Bocheński (OŚ Gubin-Guben) zaprezentował problem ?zielonych certyfikatów? w oczyszczalni ścieków Gubin-Guben, prof. Zofia Sadecka (UZ) omówiła zużycie energii w oczyszczalniach ścieków o RLM < 15 000, dr Tomasz Warężak (UZ, Ecoverde) przedstawił kwestię wdrożenia hydrofitowych systemów oczyszczalni ścieków typu VF-CW w woj. lubuskim, a prof. Jacek Czekała (UP Poznań) opowiadał o azocie i jego frakcjach w komunalnych osadach ściekowych. Organizatorzy, kończąc obrady, podziękowali sponsorom i patronom medialnym, a także zaprosili do Zielonej Góry za dwa lata na kolejną edycję wydarzenia.
Bardzo ważnym elementem konferencji okazała się sesja terenowa, umożliwiająca bezpośredni kontakt świata nauki z problemami związanymi z aplikacją wyników badań. Odwiedzono oczyszczalnię ścieków Gubin-Guben, rejon planowanej kopalni węgla brunatnego ?Gubin-Brody? oraz obszary cenne przyrodniczo, zlokalizowane w jego pobliżu (obszary Natura 2000: ?Mierkowskie Wydmy?, ?Jeziora Brodzkie?, ?Uroczyska Borów Zasieckich?), oraz Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich.