Inwestycje komunalne a obligacje przychodowe

Grzegorz Gałabuda, Leszek Jędrych

Gminy i spółki komunalne, poszukujące środków na realizację inwestycji komunalnych, stoją przed podstawowym problemem, jakim jest wybór koncepcji finansowania: czy finansować inwestycje ze środków własnych, czy zaciągać dług, rozkładając ciężar ponoszenia kosztów na kolejne lata i pokolenia?


Wykorzystanie środków własnych do sfinansowania inwestycji pozwala na ograniczenie ryzyka inwestora tylko do samego projektu inwestycyjnego, czyli jego ewentualnego niepowodzenia gospodarczego. Przy wykorzystaniu długu pojawiają się natomiast dodatkowe ryzyka, które związane są z niepewnością co do rozwoju wydarzeń w przyszłości, w której będzie następowała spłata zadłużenia (ryzyko stopy procentowej - przy zmiennym oprocentowaniu; ryzyko walutowe - przy długu zaciąganym w walutach obcych itp.).

Obligacje przychodowe

Po kilku latach obowiązywania Ustawy o obligacjach, Sejm w Ustawie z dnia 27 kwietnia 2000 r. o zmianie ustawy o obligacjach oraz niektórych innych ustaw zawarł problematykę obligacji przychodowych. Ich specyfiką jest ograniczenie odpowiedzialności dłużnika (emitenta) do wysokości przychodów generowanych przez finansowane z ich emisji przedsięwzięcie. Zdarza się również, że obligacje te są zabezpieczone poprzez ustanowienie hipoteki na sfinansowanym przez nie majątku. Przychody z inwestycji powinny więc wystarczyć na obsługę i ...