Według Dyrekcji Generalnej ds. Energii i Transportu Komisji Europejskiej, budynki są dzisiaj odpowiedzialne za ponad 40% ogólnego zużycia energii w całej Unii Europejskiej. Z badań Komisji wynika, że przez następnych 10 lat potencjalne usprawnienia efektywności energetycznej mogłyby zredukować koszty energii o 27% w budynkach mieszkalnych i o 30% w przypadku budynków komercyjnych.
 
 Biorąc pod uwagę ciągle rosnące ceny energii, nie należy się dziwić, że właściciele budynków poszukują nowych sposobów na dokonanie usprawnień energetycznych.
Aby wyjść naprzeciw poszukiwaniom i zwiększyć efektywność energetyczną, w procesach i systemach wykorzystywanych w czasie cyklu życia budynku zastosowanie znajdują coraz nowsze technologie – począwszy od fazy projektowania, poprzez budowę, a na eksploatacji kończąc. Technologie te powodują:
  • zmniejszenie kosztów operacyjnych,
  • mniejszą liczbę skarg użytkowników i wynajmujących na komfort wewnątrz pomieszczeń,
  • zredukowany wpływ na środowisko naturalne,
  • zwiększenie wartości aktywów.
Szacunki Dyrekcji Generalnej ds. Energii i Transportu Komisji Europejskiej wskazują, że systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji (HVAC) pochłaniają ok. 1/3 całkowitego zużycia energii przez typowy budynek komercyjny. Wynika z tego, że wydajność systemu H...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?