Projekt pn. ?Modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Piotrkowie Trybunalskim? to najważniejsza inwestycja w historii miasta. Jej efektem jest szeroko rozumiana ochrona i poprawa stanu środowiska naturalnego, która została osiągnięta poprzez zapewnienie stabilnego oraz skutecznego funkcjonowania systemu wodno-ściekowego.

Inwestycję rozpoczęto w 2009 r., kiedy to podpisano umowę o dofinansowanie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Projekt ?Modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Piotrkowie Trybunalskim? jest wart 185 mln zł (bez podatku VAT), a 70,3% finansuje Unia Europejska ze środków POIŚ na lata 2007-2013. To jedno z kluczowych polskich przedsięwzięć w zakresie ochrony środowiska, czego potwierdzeniem jest wpisanie go na listę projektów indywidualnych jako zadania inwestycyjnego o strategicznym znaczeniu dla kraju. Zadanie obejmuje pięć dużych inwestycji ? modernizację zakładu oczyszczalni ścieków, modernizację Stacji Uzdatniania Wody ?Szczekanica?, renowację 17 km sieci kanalizacji deszczowej i ogólnospławnej, rozbudowę kanalizacji sanitarnej i budowę sieci wodociągowej (łącznie ok. 28 km), a także renowację kanału tranzytowego ścieków oczyszczonych, w tym ok. 13 km kanału tłocznego i konserwację rowu otwartego o długości 6,7 km.

Lepiej niż normy nakazują

Największa inwestycja ? modernizacja zakładu oczyszczalni ścieków ? została zrealizowana na podstawie projektu autorstwa konsorcjum firm CDM Smith i Biura Projektów Gospodarki Wodnej i Ściekowej ?Biprowod ? Warszawa?. Roboty wykonano w rekordowym tempie, biorąc pod uwagę skalę inwestycji i konieczność zachowania ciągłości pracy ? od października 2012 r. do sierpnia 2014 r. Wykonawcą było konsorcjum firm HYDROBUDOWA i Molewski. Koszt modernizacji oczyszczalni to niespełna 100 mln zł netto, w tym 69% środków pozyskano z Unii Europejskiej.

Głównym celem modernizacji oczyszczalni ścieków było dostosowanie do obowiązujących przepisów w zakresie jakości ścieków odprowadzanych do odbiornika. Nowa technologia mechaniczno-biologicznego oczyszczania ścieków oraz przeróbki osadów i zastosowanie najnowocześniejszych urządzeń pozwoliły na uzyskanie parametrów ścieków oczyszczonych poniżej norm określonych w pozwoleniu wodnoprawnym przez prawo polskie i europejskie.

Zaawansowanie technologiczne

Zmodernizowana oczyszczalnia została dostosowana do nowej wielkości przypływów i ładunków zanieczyszczeń, co zagwarantowało oczyszczenie 100% dopływających do niej ścieków (przyjęcie całości maksymalnego przepływu z wodami deszczowymi).

Oczyszczalnia, jak podkreśla przedstawiciel wykonawcy ? Janusz Kapuściński, to nowoczesny obiekt, który posiada nowatorskie urządzenia i rozwiązania technologiczne, pozwalające na wypełnienie zapisów dyrektyw unijnych. Dodatkowym atutem są proekologiczne rozwiązania, takie jak minimalizacja zużycia energii i wody, wykorzystanie biogazu, system kogeneracyjny czy też minimalizacja stosowania w oczyszczalni związków chemicznych.

Poprawił się również bilans energetyczny wskutek wykorzystania zwiększonej ilości biogazu oraz innych źródeł energii odnawialnej, służących do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Uzyskaną energię wykorzystuje się do zasilania urządzeń oczyszczalni, dzięki czemu w 40-60% pozostaje ona samowystarczalna pod względem zapotrzebowania na energię elektryczną. Wszystko to skutkuje obniżeniem kosztów eksploatacji.

Ponadto dzięki wyposażeniu obiektów i urządzeń w systemy automatycznej pracy oraz nowoczesną aparaturę kontrolno-pomiarową, mierzącą istotne parametry procesu oczyszczania, możliwa jest ciągła wizualizacja i sterowanie procesem, a także jego optymalizacja. ? Przebieg całego procesu technologicznego jest zobrazowany na ekranach komputerów i tablicy synoptycznej, co znacznie ułatwia zarządzanie oczyszczalnią ? mówi Grażyna Kowalewska, kierownik zakładu oczyszczalni ścieków.

Oczyszczalnia jest także doskonałą bazą szkoleniową i edukacyjną dla środowisk szkolnych, umożliwiającą zapoznanie się z najnowszymi osiągnięciami techniki w zakresie oczyszczania ścieków, gospodarki osadowej i energetycznej.

Opracowanie: Grupa PRC i UM Piotrkowa Trybunalskiego