Nowości branżowe
Maszyna do wyciągania drutów z opon
Podczas Międzynarodowych Targów Maszynowych MSV Brno 2014 Mistra zaprezentowała wyskubywarkę Eagle, która umożliwia szybkie usunięcie obręczy stalowej z opon o średnicy do 1100 mm i szerokości 380 mm. Wyciągnięcie stopki w początkowym etapie przetwarzania surowca wpływa korzystnie na trwałość maszyn, stosowanych następnie do jego rozdrabniania. Produkt wyposażono w ramową konstrukcję, ułatwiającą załadunek opony bez stosowania dodatkowych urządzeń dźwigowych. Zaletą wyskubywarki jest także obustronne rozmieszczenie haków, które zapewnia wyciągnięcie stopki z obydwu stron w jednym cyklu. Po zakończeniu procesu opona zostaje automatycznie usunięta z maszyny przy pomocy ramienia hydraulicznego. Produkt sprawdzi się zarówno w przedsiębiorstwach zajmujących się recyklingiem oraz unieszkodliwianiem opon, jak i w spalarniach odpadów.
Odpady ryżowe w oponach
The Goodyear Tire&Rubber Company będzie wykorzystywał popiół powstający ze spalania łusek ryżu w ramach wytwarzania energii elektrycznej jako źródło krzemionki stosowanej w produkcji bieżników opon. Krzemionka mieszana jest z gumą w celu zwiększenia jej wytrzymałości oraz zmniejszenia oporu toczenia, co poprawia efektywność paliwową. Ponadto dodanie krzemionki pozytywnie wpływa na właściwości trakcyjne opony na mokrej nawierzchni. Krzemionka pozyskiwana z popiołu z łusek ryżowych była testowana przez ostatnie dwa lata w Centrum Innowacji w Ohio. Badania wykazały, że jej wpływ na środowisko naturalne jest taki sam, jak tej ze źródeł tradycyjnych.
Torebki z odzysku
Niepowtarzalne, ręcznie szyte torebki, worki oraz saszetki wykonane z poduszek powietrznych to pomysł firmy OLMET, zajmującej się recyklingiem pojazdów, na promocję swojej marki. Uchwyty toreb zrobiono z pasów bezpieczeństwa, a do ich zamykania wykorzystano klamry spinające. Poduszki powietrzne różnią się w zależności od marki samochodów, dlatego torebki mają rozmaite kolory, wymiary oraz wzornictwo. Akcesoria są promowane hasłem ?Drive safe/live eco?. W procesie recyklingu elementy wyposażenia pojazdów, takie jak pasy bezpieczeństwa czy poduszki powietrzne, trafiały dotychczas wraz z karoserią do strzępiarki. W wyniku odzysku otrzymywano z nich wsad do produkcji paliw alternatywnych. Wykorzystanie tych części do tworzenia toreb pozwala na zwiększenie poziomu odzysku pojazdów.
Wydajna belownica
Nową linię belownic ORWAK POWER oparto na technologii Black Star. W urządzeniu zastosowano innowację, polegającą na odwróconej pracy siłownika, co sprawia, że w momencie największego przyrostu ciśnienia cylindry znajdują się w najbardziej stabilnym punkcie. ORWAK POWER prasuje odpady w bele o bardzo dużym stopniu zagęszczenia, a przy tym pracuje cicho ? poziom wytwarzanego przez nią hałasu jest niższy niż hałas spowodowany rozmową. Natomiast funkcja autostartu, krótki cykl prasowania oraz duży otwór załadowczy zapewniają większą wydajność belowania w krótszym czasie oraz oszczędność energii. Dodatkową zaletą produktu są mniejsze wymiary, ułatwiające transport i umożliwiające ustawienie jej w pomieszczeniach o wysokości nawet poniżej 2,5 m. Urządzenia są wytwarzane ze stali DOMEX 355, zgodnie z normami ISO 9001, ISO 14001 oraz ISO 3834. Wyłącznym dystrybutorem belownic w Polsce jest TOMRA Collection Solutions (TOMRA Orwak Polska).
Innowacja dla opakowań z papieru
BASF oraz Smart Planet Technologies rozważają zawarcie strategicznego partnerstwa w zakresie stosowania technologii powlekania zmineralizowanego EarthCoating w branży opakowań papierowych. Technologia, stanowiąca dobrą barierę izolującą przed ciepłem, stworzona w celu poprawienia możliwości recyklingu opakowań, to zrównoważona oraz efektywna kosztowo alternatywa dla tradycyjnych powłok, nakładanych metodą wyciskania. Została ona zaprojektowana z myślą o przetwarzaniu papieru w ramach tradycyjnej infrastruktury i można ją stosować m.in. do zginania kartonów, pudełek po detergentach, papierowych kubeczków oraz talerzyków itp. Innowacyjne zrównoważone rozwiązania w zakresie opakowań z papieru są opracowywane w Center for Sustainable Paper Packaging (CSPP), które BASF założył w 2013 r.
Na podstawie nadesłanych materiałów opracowała Katarzyna Gorwa.