Nowości branżowe
Efektywny recykling kabli
Nowa linia technologiczna do recyklingu kabli typ W.I.R.E. PROffesional została zaprojektowana do przetwarzania wszystkich rodzajów kabli (elektrycznych, telefonicznych, samochodowych, komputerowych, jedno- oraz wielożyłowych) o różnych średnicach. Linia składa się z jednowałowego rozdrabniacza wstępnego z przenośnikiem taśmowym i separatorem magnetycznym, kompaktowego systemu granulacji i suchej separacji metalu od tworzywa w jednej obudowie typu W.I.R.E., młyna odśrodkowego typu Turbo, separatora powietrznego oraz systemu filtracji powietrza. Urządzenie zostało przystosowane do przetwarzania kabli łącznie z wtyczkami oraz usuwania grubych i twardych metalowych końcówek przewodów, wykonanych z miedzi, ołowiu czy mosiądzu. Pozwala to zaoszczędzić czas potrzebny na ich ręczne odcinanie oraz zabezpiecza noże przed szybkim zużyciem. Z kolei potrójny system granulowania i separacji powietrza zapewnia skuteczny odzysk, wysoką czystość frakcji metalicznej, jak również pozbawioną metali frakcję tworzyw sztucznych.
W ofercie firmy WICHARY Technologies dostępne są dwa typy linii W.I.R.E. PROffesional do przetwarzania kabli z 50-procentową zawartością miedzi ? W.I.R.E. PRO 2000 o wydajności ok. 1000 kg/h i zapotrzebowaniu mocy na poziomie 160 kW oraz W.I.R.E. PRO 3000 o wydajności ok. 1500 kg/h i zapotrzebowaniu mocy 286 kW.
Sito o wielu zastosowaniach
Mobilne sito kaskadowe TEREX 883, wyprodukowane przez niemiecką firmę Spaleck, udostępnił w swojej ofercie MT Recykling. Sercem urządzenia jest dwupokładowe sito Spaleck Combi 3D Flip-Flow. Górny pokład to przesiewacz 3D, którego praca pozwala na uzyskanie materiału odpowiedniej wielkości, pozbawionego elementów zakłócających działanie sita na niższym poziomie. Natomiast pokład dolny zawiera przesiewacz rezonansowy Flip-Flow, złożony z łatwo wymienialnych mat, pozwalających na odsianie najdrobniejszej frakcji (np. piasku od odpadów przeznaczonych do dalszego przetwarzania). Połączenie dwóch rodzajów sit w jednym urządzeniu gwarantuje skuteczne przesiewanie bez przestojów i jednocześnie umożliwia redukcję liczby transporterów, konstrukcji stalowych czy poboru mocy.
Do zalet mobilnego sita Terex 883 należą również: łatwa konserwacja i wymiana pokładów, które są podnoszone hydraulicznie, jak również hydrauliczna zmiana kąta nachylenia taśmociągów. Urządzenie doskonale sprawdza się w pracy na składowiskach oraz wysypiskach odpadów i może być stosowane do żużla, wstępnie rozdrobnionych odpadów komunalnych, złomu metali żelaznych i nieżelaznych, złomu z elektroodpadów, papieru i tektury, kompostu oraz odpadów zielonych, biomasy, odpadów przemysłowych i wielkogabarytowych oraz tworzyw sztucznych. Sito Terex 883 rozdziela odpady o wielkości 1-120 mm.
Zrównoważone opakowania
Nowoczesne, szklane opakowania, wspierające zrównoważony rozwój, mają powstać do 2016 r. w ramach inicjatywy Carlsberg Circular Community (CCC). Innowacyjne rozwiązania będą oparte na modelu projektowania Cradle to Cradle (ang. od kołyski do kołyski). Wykorzystuje on aktualne osiągnięcia nauki do tworzenia wyrobów, których produkcja i eksploatacja mają być zarówno opłacalne, jak i odbywać się z korzyścią dla społeczeństwa i środowiska naturalnego. Twórcami inicjatywy CCC są Owens-Illinois oraz Grupa Carlsberg.
Nowy skład
Rada nadzorcza spółki Grupa RECYKL przyjęła 3 stycznia br. uchwałę w sprawie powołania Zbigniewa Fleszara na stanowisko członka zarządu spółki w ramach aktualnej kadencji. Przedmiotem działalności spółek należących do Grupy jest gospodarowanie zużytymi oponami.
Na podstawie nadesłanych materiałów oraz strony internetowej recykl.pl opracowała Katarzyna Gorwa.