Karton z certyfikatem

Karton PankaPlex, zaprojektowany i stosowany do produkcji naczyń jednorazowych, otrzymał certyfikat potwierdzający możliwość kompostowania gramatur pomiędzy 190 a 240 g/m2. Testy zostały przeprowadzone przez Laboratorium ISEGA, zgodnie z normą europejską EN 13432, określającą program testowy, jak również warunki oraz kryteria oceny, które muszą spełniać opakowania nadające się do kompostowania. Z badań wynika, że kartony PankaPlex ulegają biodegradacji w ściśle określonym czasie. Ponadto spełniają wszystkie wymagania odnośnie składu chemicznego, z uwzględnieniem niskiego poziomu metali ciężkich. W związku z tym produkt nie wpływa negatywnie na jakość kompostu i może być bezpiecznie poddany recyklingowi organicznemu. Producentem kartonu PankaPlex jest Pankaboard z centralą w Finlandii.

Rozwiązanie dla PSZOK-ów

Otwory wrzutowe na powierzchni rampy wyładowczej, przeznaczone do gromadzenia wybranych frakcji odpadów komunalnych, w tym odpadów niebezpiecznych, to najnowsze rozwiązanie w zakresie wyposażenia modułowych centrów recyklingu, oferowanych przez Modulo Béton Europe. Pod każdym otworem wrzutowym znajduje się kontener na określony rodzaj odpadów. Projekt wykorzystujący różne odmiany otworów wrzutowych firma zrealizowała pod koniec ub.r.  w Hamburgu. Modulo Béton Europe to dostawca betonowych elementów do budowy punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK). Komponenty o różnych rozmiarach i nośności 3,5-29 ton produkowane są wg specyfikacji i przewożone pojazdami kołowymi, a następnie układane na betonowej lub asfaltowej powierzchni. Modułowe centra recyklingu posiadają kompleksowe wyposażenie ? oświetlenie, schody, rampy najazdowe czy barierki. Wyłącznym partnerem firmy w Polsce jest SAVONA PROJECT.

Rozdrabniacz rodem z Włoch

Rozdrabniacz do odpadów z napędem elektrycznym o mocy 18,5 kW wprowadziła na polski rynek firma ARTechnic. Producentem urządzenia jest SATRIND z Włoch. Rozdrabniacz został zaprojektowany do mielenia w trybie ciągłym tworzyw sztucznych lub odpadów przemysłowych. Zaletą urządzenia jest możliwość indywidualnego doboru i konfiguracji noży, co sprawia, że nadaje się ono do rozdrabniania m.in. stalowych i plastikowych beczek 200-litrowych, drewnianych i plastikowych palet EURO, zlepów z wtryskarek, zderzaków samochodowych czy wewnętrznych wkładów lodówek. Wydajność rozdrabniacza zależy od rodzaju odpadów. Przykładowo w przypadku tworzyw sztucznych młyn osiąga wydajność 400-800 kg/h, dla odpadów gastronomicznych wartość ta wynosi 800-1500 kg/h, natomiast dla odpadów przemysłowych ? 600-1200 kg/h. Dodatkowym walorem rozdrabniacza SATRIND są kute na gorąco i hartowane na całej szerokości noże o znacznie dłuższej niż przeciętna żywotności. Młyn jest dostępny w trzech rozmiarach K8/25, K10/25 oraz K13/25, z komorą niszczącą o szerokości 700 mm i o długościach odpowiednio 750 mm, 1000 mm oraz 1250 mm.

Jak sortować, żeby nie zwariować?

To tytuł przewodnika w formie e-booka, w którym w przystępny sposób przedstawiono zasady segregowania oraz wyjaśniono wątpliwości z tym związane. W publikacji zamieszczono m.in. informacje o tym, do jakiego pojemnika należy wrzucić kłopotliwe odpady (np. tłusty papier), wskazówki dotyczące przygotowania przestrzeni do segregowania w domu, słowniczek recyklingowy czy przykłady pomysłów na twórcze wykorzystanie plastikowych butelek. E-book (dostępny na stronie internetowej www.czterykaty.pl) przygotowali wspólnie eksperci magazynu ?Cztery Kąty? i portalu Czterykaty.pl, a także specjaliści z firm STENA Ekostacja oraz IKEA.

 

Na podstawie nadesłanych materiałów oraz strony internetowej stenaekostacja.pl opracowała Katarzyna Gorwa.