Funkcjonalne ładowarki teleskopowe

Parametry techniczne nowych modeli ciężkich ładowarek teleskopowych Manitou MLT 840, MLT 960 oraz MLT 1040 sprawiają, że maszyny te mogą pracować również z osprzętami niezbędnymi do wykonywania różnorodnych zadań w gospodarce odpadami i recyklingu, takimi jak obrotnice, łyżki do bel makulatury, objętościowe czy łyżki z chwytakiem. Wszystkie modele spełniają normę Stage 3B, a w wariancie premium posiadają m.in. fotel pneumatyczny, joystick JSM, klimatyzację, wentylator zwrotny czy system redukcji ciśnienia na przyłączu hydraulicznym ? ECS. Siła uciągu na kołach modelu MLT 840 (wysokość podnoszenia 8 m, udźwig 4 t) to 9100 lub 9400 daN. Rozwinięcie modelu MLT 840 to MLT 1040. Maszyna o udźwigu 4 t i wysokości podnoszenia 10 m jest przeznaczona do zadań, w których ważną rolę odgrywa wysokość podawania, np. podczas składowania materiałów. Siła uciągu na kołach wynosi 9400 daN.

Zarówno w modelu MLT 840, jak i MLT 1040 zastosowano w standardzie przekładnię biegów Powershift M-Shift z pięcioma biegami w przód i trzema w tył. Maszyny te mają również trzy tryby jazdy oraz dodatkowo tzw. tryb manicrab, co sprawia, że ładowarki te odznaczają się jeszcze większą zwrotnością i łatwiej nimi manewrować.

Z kolei MLT 960 o wysokości podnoszenia 9 m i aż 6 t udźwigu to ładowarka teleskopowa do ciężkich zadań, charakteryzująca się siłą uciągu na kołach na poziomie 10 000 daN.

Z pierwszej ręki

Orzeł Biały ? spółka specjalizująca się w recyklingu zużytych akumulatorów ołowiowych ? poinformował, że w 2013 r. przetworzył i sprzedał 55,46 tys. ton ołowiu rafinowanego. Wynik ten jest nieznacznie wyższy od wolumenu sprzedaży zanotowanego w 2012 r. przy jednoczesnym zwiększeniu udziału bardziej zaawansowanych technologicznie stopów w całej strukturze sprzedaży. Spółka przekazała ponadto informację na temat cen złomu akumulatorowego, które w IV kwartale 2013 r. osiągnęły najwyższy poziom w historii, co było związane ze wzrostem popytu na ołów wśród producentów akumulatorów, a w konsekwencji ze zwiększeniem zainteresowania złomem akumulatorowym ze strony recyklerów. Dodatkowo wzrost cen surowca jest spowodowany działaniem szarej strefy.

Mały ciągnik ? duże możliwości

Nowe modele małych ciągników serii 4M firmy John Deere będą dostępne na polskim rynku na przełomie maja i czerwca br. Pojazdy zostały zaprojektowane z myślą nie tylko o pielęgnacji terenów zieleni czy pracach w gospodarstwie, ale mogą być wykorzystane również do realizacji zadań w gospodarce odpadami. Modele 4049M o mocy 49 KM oraz 4066M o mocy 66 KM to kompaktowe, wąskie i niskie ciągniki średniej klasy. Obydwa są napędzane czterocylindrowym, turboładowanym silnikiem wysokoprężnym, który może być wyposażony w przekładnię hydrostatyczną lub 12×12-biegową przekładnię mechaniczną. Ta druga posiada elektromechanicznie załączany rewerser, umożliwiający szybką zmianę kierunku jazdy po przesunięciu dźwigni. Cechą wyróżniającą ciągniki serii 4M spośród podobnych produktów dostępnych na rynku jest niezależny wał odbioru mocy, który można włączyć bez zatrzymywania pojazdu i naciskania pedału sprzęgła. Z kolei maks. udźwig na tylnym trzypunktowym układzie zawieszenia wielkości 1400 kg umożliwia dołączenie do obydwu modeli wielu narzędzi. Ciągnik może być również wyposażony w ładowacz czołowy John Deere.

Przesiewanie na spiralach

Przesiewacz spiralny Splitter niemieckiej firmy Günther Envirotech został wyposażony w zestaw samoczyszczących wałów, które ? w odróżnieniu od klasycznych sit bębnowych ? umożliwiają przesiewanie nawet wilgotnych oraz lepkich odpadów bez konieczności regularnego czyszczenia maszyny. Ruch obrotowy wałów w połączeniu ze spiralą Archimedesa powoduje dokładniejsze odsianie frakcji mineralnej. Z kolei brak grubej warstwy wirujących odpadów pozwala na zmniejszenie zużycia energii, zapylenia oraz wibracji. W przesiewaczu tarcie ślizgowe zastąpiono tarciem tocznym, które zmniejsza zużycie wałów. Natomiast ułożyskowanie wałów wyłącznie z jednej strony zapobiega owijaniu się wokół nich materiału. Maszyna skutecznie przesiewa zmieszane odpady komunalne, a wersje mobilne, wyposażone w zróżnicowane typy spiral, można stosować nie tylko w sortowniach odpadów komunalnych, ale również do doczyszczania biomasy czy też odzysku frakcji mineralnej z odpadów budowlanych. Autoryzowanym dystrybutorem produktów Günther Envirotech jest Biuro Handlowe Ruda z siedzibą w Katowicach.

 

Na podstawie nadesłanych materiałów opracowała Katarzyna Gorwa.