Pomoc w kompostowaniu

Nowy model przerzucarek pryzm kompostowych TOPTURN X55, których producentem jest Komptech z Austrii, oferuje firma AGREX-ECO. Najważniejsza zaleta maszyny to hydraulicznie napędzany wał przerzucający o średnicy 1200 mm, zapewniający dużą wydajność (do 4000 m3/h) oraz pełne przerzucanie i napowietrzanie pryzm o przekroju do 7,8 m2. Inne walory to silnik o mocy 242 kW, spełniający najnowsze normy w zakresie emisji spalin (Tier 4f/EU Stage IV) oraz większa i bardziej komfortowa kabina z nowym intuicyjnym sterowaniem. Jeszcze dogodniejszy dostęp serwisowy zapewniają hydraulicznie otwierane pokrywy napędu, stanowiące podesty. TOPTURN X55 może być wyposażony w podwozie kołowe lub gąsienicowe. Przerzucarka zapewnia niezastąpioną pomoc podczas kompostowania, biologicznego suszenia odpadów komunalnych, zielonych oraz osadów z oczyszczalni ścieków, jak również przy przerzucaniu skażonej ziemi czy mieszaniu rud.

Większa prędkość, lepszy efekt

Separator wiroprądowy metali nieżelaznych STEINERT NES 4T został wyposażony w szybszy bęben magnetyczny, który zapewnia jeszcze większą skuteczność separacji metali. Urządzenie sprawdza się w obróbce materiałów po strzępiarce, żużli pospalarniowych, złomu elektronicznego, wiórów drewnianych oraz innych odpadów. Wirujący układ magnesów stałych w bębnie wytwarza pole magnetyczne wysokiej częstotliwości (do 1,27 kHz), które wywołuje silne prądy wirowe w cząstkach metali nieżelaznych. Te z kolei wytwarzają własne pole, przeciwstawne do pola zewnętrznego, co sprawia, że są wyrzucane poza strumień przepływającego materiału. Separator STEINERT NES 4T osiąga prędkość do 4000 obr./min, co w porównaniu z pracą przy standardowej prędkości 2600 obr./min zapewnia wzrost odzysku o 20-30%. Jednocześnie potwierdzono, iż parametry urządzenia pozwalają zwiększyć odzysk metali nieżelaznych z materiału o wymiarach od 0,1 mm. Separator jest dostępny w ofercie firmy WICHARY Technologies.

Promocja recyklingu

Raport podsumowujący osiągnięcia firmy w dziedzinie zrównoważonego rozwoju za lata 2012 oraz 2013 i wyznaczający kierunki działań na lata 2014 i 2015 opublikował Ball Corporation. Najważniejsze zagadnienia omówione w dokumencie dotyczą promocji recyklingu oraz ograniczenia wpływu działań na środowisko. Podkreślono, że w obydwu dziedzinach duże znaczenie mają rozwijane przez firmę innowacyjne technologie. Najważniejszym osiągnięciem było wprowadzenie do produkcji nowej, lżejszej puszki do napojów o pojemności 330 ml, ważącej mniej niż 10 g. Ponadto Ball Corporation wspiera wiele programów promocji recyklingu, w tym m.in. prowadzony w siedmiu krajach Europy ?Every Can Counts? (?Każda puszka się liczy?). W raporcie wskazano także, że 33 spośród 61 zakładów produkcyjnych nie wytworzyło odpadów przeznaczonych do składowania, a ilość odpadów poddanych recyklingowi i ponownie użytych do produkcji wzrosła z 54 do 65%.

Nowy gatunek stali

Pierwszy produkt z nowej linii gatunków stali wysokiej wytrzymałości ? HF1050 ? wprowadził na rynek ArcelorMittal. HF1050 to stal trzeciej generacji do tłoczenia na zimno, przeznaczona do wykorzystania w przemyśle motoryzacyjnym. Nowy gatunek stali umożliwi dodatkową, 10-procentową redukcję wagi elementów strukturalnych pojazdów. Produkt został poddany testom plastyczności i spawalności u producentów samochodów, a pierwsze seryjnie produkowane auta zawierające nowy gatunek stali pojawią się w 2016 r.

Zmiany w IPHGZ

Piotr Gluźniewicz został prezesem Rady Izby Przemysłowo-Handlowej Gospodarki Złomem (IPHGZ). Nową Radę Izby wybrano podczas Walnego Zgromadzenia Członków IPHGZ, które odbyło się 12 czerwca br. w Rynie.

 

Na podstawie nadesłanych materiałów opracowała Katarzyna Gorwa.