Wraz z wprowadzeniem nowych ustaw: o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz o systemie monitorowania i kontrolowania paliw, a także z wejściem w życie 3 października rozporządzenia w sprawie wymagań jakościowych dla biopaliw ciekłych rozpoczyna się całkiem nowy etap rozwoju rynku biokomponentów w Polsce.
Coraz bardziej widoczne jest zainteresowanie tematyką produkcji i sprzedaży biopaliw oraz kwestiami jakości i zasad wprowadzania biokomponentów do obrotu handlowego. Również media bardziej zainteresowały się problemami obecnych i przyszłych producentów paliwa pochodzenia roślinnego, czego wyrazem jest szereg publikowanych ostatnio artykułów.
Jak powszechnie wiadomo, nie zawsze ilość musi przechodzić w jakość, tak jest również i tym razem. Co prawda nie ukazują się już artykuły tendencyjne, które w nieobiektywny sposób ukazywałyby kwestie związane z używaniem biopaliw, ale szereg informacji prasowych nie do końca rzetelnie przedstawia istniejącą sytuację i stan prawny. Szczególnie wiele nieścisłości pojawia się w artykułach opisujących kwestie produkcji biopaliw przez producentów rolnych na własne potrzeby. Jest to zupełnie nowa sytuacja prawna, do której wdrożenia przygotowuje się dziś zarówno Agencja Rynku Rolnego (jako organ rejestrujący), Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (wyznaczony do zarządzania całym systemem monitorowania i kontrolowania jakości paliw), jak i Inspekcja Handlowa, której zadaniem będzie przeprowadzanie kontroli w terenie.
Zbyt ...