Nowy system realnym zagrożeniem dla samorządów
Nowy system realnym zagrożeniem dla samorządów
Zniesienie regionalnego systemu gospodarki odpadami, projektowane w nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, które w opinii Ministerstwa Środowiska, poprzez zwiększenie konkurencyjności i wyeliminowanie praktyk monopolistycznych, ma stać się rozwiązaniem dla rosnących kosztów w gospodarce odpadami w gminach, wzbudza sprzeciw i wiele słusznych kontrowersji.
W opinii Krajowej Izby Gospodarki Odpadami uwolnienie regionalizacji funkcjonującej obecnie w ramach wojewódzkich planów gospodarki odpadami wpłynie negatywnie na obecnie funkcjonujący system gospodarki odpadami. Ponadto powoduje niekonsekwencję co do wcześniejszym wymagań wojewódzkich planów, w których niejednokrotnie nie uwzględniano maksymalnych możliwości przerobowych istniejących instalacji. Trudno sobie wyobrazić, że instalacja, która w obecnym regionie nie może zaoferować swojej 100% wydajności, w nowym porządku prawnym, przy dalszym ograniczeniu mocy, będzie składała oferty poza regionem.
Niepożądane konsekwencje
Przede wszystkim zniesienie regionalizacji stanowi realne zagrożenie dla samorządów i przedsiębiorców, którzy przy braku zapewnienia strumienia odpadów mogą stanąć przed problemem zwrotu wielomilionowych dotacji unijnych, zdobytych na budowę instalacji do przetwarzania odpadów. Wątpliwe jest także, aby w propo...