O bezpieczeństwie wody i ściekach przemysłowych
Jak będą się zmieniać przepisy unijne w dziedzinie bezpieczeństwa wody oraz co robić ze ściekami przemysłowymi ? to główne tematy V Konferencji ?Woda. Ścieki. Osady? zorganizowanej przez Izbę Gospodarczą ?Wodociągi Polskie? w Warszawie.
Nowe przepisy dotyczące bezpieczeństwa wody, które już niebawem będą ujęte w dyrektywie Komisji Europejskiej w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, referowała dr inż. Klara Ramm. Dyrektywa zaostrza normy bezpieczeństwa (np. dla chromu i ołowiu) i wprowadza katalog nowych substancji, które trzeba będzie monitorować i neutralizować (m.in. związki mogące wpływać na układ hormonalny). Dyrektywa da podstawy do wprowadzania planów bezpieczeństwa wody, które w tej chwili stanowią nieobligatoryjny element w przedsiębiorstwach wod-kan.
W sposób logiczny dyrektywa rozłoży odpowiedzialność za jakość wody, włączając jednoznacznie do systemu także zarządców i administratorów sieci wewnętrznych w budynkach. Zmienią się też zasady informowania konsumentów o parametrach jakościowych wody. W dyskusji na ten temat zwracano też uwagę na zapewnienie ciągłości dostaw ? ona także jest elementem systemu bezpieczeństwa wody.
W Komisji Europejskiej trwają również przygotowania do przyjęcia nowej dyrektywy ściekowej. Ta obowiązująca od 1991 r. wymaga ewaluacji.
Najważniejsze zmiany, które powinny znaleźć się w nowych przepisach, to wypracowanie wspólnej, europejskiej strategi...