Na terenie kraju, poza opisanymi w cz. I artykułu („Czysta Energia” 5/2010) zagadnieniami, istnieją bardziej przyziemne problemy, związane z treścią umów kontraktacji, umów o sprzedaż energii czy tzw. zielonych certyfikatów. Aktualne są również bardzo istotne kwestie, takie jak np. ochrona uczciwej konkurencji pomiędzy operatorami energetycznymi a firmami zainteresowanymi produkcją energii z biomasy.

Nie wszystkie przedsiębiorstwa zdają sobie sprawę z możliwości ochrony swojego interesu gospodarczego w sytuacji, gdy doszło do zawarcia umowy o przyłączenie do sieci, ale przedsiębiorstwo energetyczne, które ma na rynku pozycję monopolisty, narzuca w umowie uciążliwe warunki. W praktyce chodzi o zasady ponoszenia kosztów przyłączenia do sieci. Jak stwierdził bowiem Sąd Antymonopolowy w jednym ze swych orzeczeń, przerzucanie przez podmiot posiadający pozycję dominującą na inne podmioty kosztów działalności inwestycyjnej w istotny sposób godzi w interes publiczny1.
 
Problemy inwestorów wspólne dla wszystkich regionów
Nie budzi już sporu w judykaturze pogląd, wg którego prezes URE nie ma jurysdykcji w sprawach dotyczących umów już zawartych. W takiej sytuacji właściwym i jedynym uprawnionym organem do rozpoznania ewentualnego zarzutu stosowania praktyki monopolistycznej przez narzucenie uciążliwych ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?