O efektywności energetycznej na targach EXPOPOWER
W drugim dniu targów odbyła się publiczna debata pt. „Projekt ustawy o efektywności energetycznej w ocenie odbiorców energii”, zorganizowana przez Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu. Uczestniczyli w niej przedstawiciele branżowych organizacji gospodarczych, wytwórców, sprzedawców dystrybutorów energii, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Banku Ochrony Środowiska, rzecznik odbiorców paliw i energii w Urzędzie Regulacji Energetyki oraz media.
Debatę otworzył Przemysław Trawa, prezes Zarządu MTP.
Główne założenia ustawy, w tym system tzw. białych certyfikatów, który ma być podstawowym, obok umów długoterminowych, mechanizmem stymulującym poprawę efektywności energetycznej polskiej gospodarki, przedstawił Mirosław Semczuk – wiceprezes Izby Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii.
Referat pt. „Koszty energii elektrycznej dla dużych odbiorców przemysłowych – rok 2008 i lata następne” wygłosił Henryk Kaliś, przewodniczący FORUM. Omówił w nim poszczególne składniki kosztowe i ich wpływ na ostateczną cenę energii elektrycznej w 2008 r. i latach następnych. Ocenił sytuację na polskim rynku energii elektrycznej w aspekcie poprawy efektywności energetycznej i funkcjonowania zakładów przemysłowych w warunkach gwałtownego wzrostu cen energii. Uczestnicy debaty wypowiadali się na temat założeń ustawy, wytykając opóźnienia prac nad jej przygotowaniem. Wyrazili swa aprobatę dla koncepcji, w której ustawa o efektywności energetycznej winna wspierać jedynie końcowych użytkowników energii, sugerując, iż poprawa efektywności energetycznej w przemyśle może być finansowana z dodatkowych wpływów, które budżet państwa uzyskał w wyniku wzrostu cen energii elektrycznej (zwiększone wpływy z podatku VAT).
Ważniejsze postulaty zgłoszone w czasie debaty to m.in. powołanie grupy roboczej ds. ustawy EE, złożonej z przedstawicieli zainteresowanych ministerstw i urzędów oraz samorządów i odbiorców energii. Ponadto założono utworzenie (podobnie jak innych krajach UE) Funduszu Efektywności Energetycznej – na wzór działającego już od wielu lat w Polsce Funduszu Termomodernizacyjnego, który skutecznie wykorzystuje usługi finansowe banków. Oprócz tego zaproponowano zawarcie w ustawie zapisu wprowadzającego system audytów energetycznych, obejmujących przede wszystkim MŚP, częściowo wspomaganego ze środków budżetowych.
FORUM Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu deklaruje gotowość ścisłej współpracy z administracją rządową w zakresie działań na rzecz poprawy efektywności energetycznej. Z materiałami z debaty można zapoznać się na stronach internetowych FORUM Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu www.odbiorcyenergii.pl/site.
(uw)