Konferencja Naukowo-Techniczna ?INNOWACJE WOD-KAN 2014?, już po raz XII zorganizowana przez redakcję miesięcznika ?Napędy i Sterowanie?, odbyła się w dniach 26 i 27 listopada 2014 r. Tym razem obradowano we Wrocławiu, w hotelu Śląsk.

Spotkanie przygotowaną z myślą o kadrze kierowniczej przedsiębiorstw, służbach innowacyjnorozwojowych i technicznych z branż wodociągowych oraz kanalizacyjnych, wykładowcach oraz pracownikach naukowych ośrodków akademickich i instytutów badawczych. Patronatem konferencję objęły: IGWP, Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Krakowie oraz AQUA w Bielsku-Białej. Zorganizowano ją we współpracy z Politechniką Śląską i Politechniką Warszawską.

Referat ?Kogeneracja w przedsiębiorstwach wodociągowo-kanalizacyjnych? prezentował perspektywy rozwoju oraz dokonania branży wodociągowo-kanalizacyjnej w zakresie rozbudowy systemów OZE, ze szczególnym uwzględnieniem biogazowni ściekowych i kogeneracji energii elektrycznej oraz cieplnej w oparciu o biogaz. Kolejni mówcy wskazali wybrane innowacyjne działania, urządzenia i rozwiązania techniczno technologiczne, poprawiające efektywność technologiczną oraz energetyczną, niezawodność, bezpieczeństwo oraz ciągłość świadczenia usług w sektorze wodno-kanalizacyjnym.

Referaty tematyczne wygłaszano na sesjach obejmujących następujące zagadnienia: ?Zielona energia wytwarzana w przedsiębiorstwach wodociągowo-kanalizacyjnych?, ?Nowe technologie w przedsiębiorstwach wodociągowo-kanalizacyjnych?, ?Innowacje w przedsiębiorstwach wodociągowo-kanalizacyjnych?, ?GIS, system informatyczny w przedsiębiorstwach wodociągowo-kanalizacyjnych, doświadczenia? oraz ?Dobór przemienników, efektowna pompownia, doświadczenia?.

Zaprezentowano też referaty poświęcone problematyce OZE i poprawie efektywności energetycznej przedsiębiorstw wod-kan, pompom ciepła do wytwarzania energii cieplnej z wykorzystaniem dolnego źródła ciepła, bazującego na strumieniu cieplnym przenoszonym przez wodę wodociągową i ścieki, nowatorskim działaniom organizacyjnym i badawczo-rozwojowym w zakresie fotowoltaiki, zarządzania energią i poprawą efektywności energetycznej pomp i pompowni oraz dmuchaw powietrza. Zaprezentowano także innowacyjne rozwiązania techniczne w wybranych przedsiębiorstwach wodociągowo-kanalizacyjnych, systemy informatyczne, ze szczególnym uwzględnieniem systemów informacji przestrzennej SIT, lepiej znanych jako GIS, problemy doboru regulowanego układu napędowego do pomp wirowych, nowe technologie stosowane w diagnostyce sieci wodociągowej, błędy projektowe i wykonawcze oraz algorytmy do sterowania pracą pompowni oraz systemy redukcji ciśnień w sieci, a także najnowsze metody wykrywania awarii sieci wod-kan.

Nowe technologie dla sieci i instalacji wod-kan przedstawiły firmy: Mitsubishi Electric Europe, HYDRO VACCUM, Danfoss Power Electronics, VLT Drives, VACON, HORUS ENERGIA i GAZEX.

Elwira Klencz