Do redakcji wpłynął list z pytaniami dotyczącymi zasad prowadzenia rekultywacji środowiska gruntowo-wodnego w aspekcie zmian dokonanych w polskim prawie ochrony środowiska. O odpowiedź poprosiliśmy profesora Marka Górskiego.
(red.)


W lutym 2001 r. doszło do wypadku, a w jego efekcie do zanieczyszczenia środowiska gruntowo-wodnego produktem naftowym. W tym samym miesiącu wydana została decyzja starosty zobowiązująca do określenia zasięgu zanieczyszczenia i podjęcia działań mających na celu likwidację szkód w środowisku gruntowo-wodnym. Od lutego 2001 r. do chwili obecnej prowadzona jest rekultywacja środowiska gruntowo-wodnego zanieczyszczonego produktem naftowym.
Czy podmiot, który został zobowiązany decyzją starosty wydaną na podstawie art. 82 ust 1. ustawy z 31 stycznia 1980 r. o ochronie i kształtowaniu środowiska do likwidacji szkód w środowisku gruntowo-wodnym powstałych w wyniku wypadku, jest obowiązany uzgodnić warunki prowadzonej rekultywacji z organem ochrony środowiska, zgodnie z art. 106 ustawy z 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska? Do jakich standardów jakości należy oczyścić wody podziemne?


Zanieczyszczenie nastąpiło pod rządami poprzednio obowiązujących przepisów i jego konsekwencje zostały ustalone decyzją administracyjną wydaną na ich gruncie. Wobec tego należałoby uznać, że w ten sposób sprawa została zamknięta – wydana decyzja obowiązuje nadal i wszelkie obowiązki z niej wynikające również. Ta decyzja...