O przyszłości sektora energetyki

Sektor energetyki jest jednym ze strategicznych obszarów działań. Nowe inwestycje będą realizowane w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. O nadziejach i planach związanych z nową perspektywą finansową rozmawiamy z Iloną Antoniszyn-Klik, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki.

Za nami już perspektywa unijna na lata 2007–2013. Co dzięki POIiŚ udało się osiągnąć

w sektorze energetyki?

W efekcie realizacji projektów, za które odpowiedzialne było Ministerstwo Gospodarki, wsparliśmy blisko 900 projektów na łączną kwotę ok. 7 mld zł. Środki te przyczyniły się do zwiększenia efektywności wykorzystania energii pierwotnej zarówno poprzez zwiększenie sprawności wytwarzania, jak i dzięki obniżeniu strat podczas przysyłania i dystrybucji energii oraz termomodernizacji budynków publicznych. Dofinansowaliśmy również wiele inwestycji mających na celu budowę elektrowni wytwarzających energię ze źródeł odnawialnych. Nie można zapominać o projektach, które przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Wśród nich są budowa mostu elektroenergetycznego Polska ? Litwa, która pozwoli na zamknięcie tzw. pierścienia bałtyckiego, integracja systemów elektroenergetycznych Europy Zachodniej z Europą Wschodnią oraz rozbudowa podziemnych magazynów gazu, zabezpieczających dostawy paliwa do polskich mieszkań i przedsiębiorstw w okresie zimowym.

Komisja Europejska zatwierdziła POIiŚ na lata 2014-2020. Jakie nowe możliwości stają przed polskim sektorem energetyki?

W ramach POIiŚ na lata 2014-2020 Polska nadal będzie prowadziła intensywny proces modernizacji energetyki. Podobnie jak w poprzednich latach, będziemy kładli nacisk na zwiększenie efektywności wykorzystania energii, popularyzację wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych czy działania zwiększające bezpieczeństwo energetyczne kraju. Planujemy w większym stopniu promować innowacyjne rozwiązania, mające na celu wdrożenie technologii tak zwanych sieci inteligentnych, w odniesieniu do sektora zarówno elektroenergetycznego, jak i gazowego. Natomiast nowym obszarem wsparcia będzie m.in. dotowanie przedsięwzięć mających na celu zwiększenie efektywności wykorzystania energii w sektorze przedsiębiorstw oraz sektorze mieszkaniowym.

Jakie cele w sektorze energetycznym Polska chce osiągnąć dzięki realizacji inwestycji w ramach POIiŚ?

Środki przeznaczone na energetykę w ramach POIiŚ mają zapewnić realizację zobowiązań Polski wynikających z pakietu klimatycznego, a także wpłynąć na wzrost konkurencyjności polskich przedsiębiorstw na arenie międzynarodowej poprzez bardziej efektywne wykorzystanie energii zużywanej przez polskie przedsiębiorstwa. Wszelkie działania podjęte w ramach nowej perspektywy będą zmierzały do zwiększenia bezpieczeństwa naszego systemu energetycznego. W ramach projektów planujemy rozbudowę siatki połączeń elektroenergetycznych i gazowych pomiędzy Polską a innymi krajami europejskimi. Chcemy również zwiększyć niezawodność działania infrastruktury przesyłowej i dystrybucyjnej ? elektroenergetycznej i gazowej.

Jakie bolączki na dzień dzisiejszy dotykają sektor energetyki w Polsce?

Sektor energetyczny stoi przed poważnym wyzwaniem. Jest nim transformacja w kierunku zmniejszenia emisyjności przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa dostaw paliw i energii po akceptowanych przez gospodarkę i społeczeństwo cenach. Aby sprostać temu wyzwaniu, konieczny jest szeroki program inwestycyjny, obejmujący całą gospodarkę.

Czy inwestycje realizowane w ramach POIiŚ na najbliższe lata pomogą w ich zlikwidowaniu lub chociaż zminimalizowaniu?

Inwestycje, które będą realizowane w ramach POIiŚ, przyczynią się do transformacji sektora energetycznego w kierunku mniejszej emisyjności oraz sprawią, że sektor ten stanie się bardziej nowoczesny. Środki przeznaczone na rozwój sieci elektroenergetycznych i gazowych przyczynią się do wzrostu bezpieczeństwa dostaw energii oraz pozwolą na rozwój odnawialnych źródeł energii. Wspierana będzie efektywność energetyczna, wysoko sprawna kogeneracja i rozwój sieci ciepłowniczych.

Jak widzi Pani przyszłość energetyki w Polsce?

W mojej opinii w przyszłości węgiel kamienny i brunatny pozostaną dominującymi paliwami

w sektorze elektroenergetycznym. Wzrośnie natomiast znaczenie odnawialnych źródeł energii. Wprowadzona zostanie również energetyka jądrowa. Dzięki rozwojowi inteligentnych sieci energetycznych obok energetyki konwencjonalnej zwiększać swoje znaczenie będzie energetyka rozproszona i prosumencka. Warto podkreślić, że w niedalekiej przyszłości polski sektor energetyczny będzie częścią wspólnego rynku Unii Europejskiej.