O rezyliencji miast we Wrocławiu
25 i 26 września bieżącego roku odbył się we Wrocławiu Kongres ?Miasto ? Woda - Jakość życia?. Pomysłem organizatorów było zaproszenie na wydarzenie prelegentów reprezentujących sektor administracji publicznej, zarówno szczebla lokalnego, jak i państwowego, a także specjalistów z instytucji finansowych, ludzi nauki oraz osoby występujące w imieniu przedsiębiorstw i prywatnych inwestorów.
Dzięki temu zabiegowi w trakcie dwóch dni kongresu możliwe było nakreślenie szerokiego spektrum zagadnień związanych z zarządzaniem zasobami wodnymi na terenach miejskich oraz określenie nadchodzących wyzwań racjonalnego gospodarowania nimi. Nie obyło się bez burzliwych dyskusji w gronie specjalistów, co wskazuje na wielowątkowość poruszanej problematyki oraz konieczność wypracowania standardów pracy w zespołach interdyscyplinarnych.
Odporne miasta przyszłości
Punktem wyjścia dla niemal każdego wystąpienia było przywołanie danych dotyczących obecnie obserwowanych i szybko postępujących zmian klimatycznych. Prognozowane zwiększenie ilości opadów w okresie zimowym, występowanie nawalnych deszczy latem czy też długich okresów suszy sprawia, że przyszłość miast ? miejsc o dużej ilości szczelnych, nieprzepuszczalny dla wody, a także szybko nagrzewających się powierzchni ? nie może być postrzegana jako optymistyczna, o ile nie zaczniemy pracować nad ich rezyliencją.
To pojawiające się coraz c...