Pojęcie ?podmiotu pośredniczącego? w gospodarce odpadami zostało wprowadzone do prawa polskiego w ramach transpozycji przepisów unijnych.

Mowa o Dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE z 19 listopada 2008 r. w sprawie odpadów oraz uchylającej niektóre dyrektywy1. Artykuł 3 tej dyrektywy, zatytułowany ?Definicje?, zawiera m.in. dwa pojęcia ?dealer? oraz ?broker?. Pierwszy termin oznacza jakikolwiek podmiot występujący w roli zleceniodawcy w transakcji zakupu, a następnie sprzedaży odpadów, w tym oznacza również dealerów, którzy nie obejmują odpadów fizycznie w posiadanie, natomiast drugi oznacza jakikolwiek podmiot organizujący odzysk lub unieszkodliwianie odpadów w imieniu innych stron, w tym oznacza również brokerów, którzy nie obejmują odpadów fizycznie w posiadanie.

Brokerzy, których w Polsce nazwano podmiotami pośredniczącymi, spełniają szczególnie istotną funkcję w gospodarce odpadami opakowaniowymi i poużytkowymi. Umożliwiają bowiem przedsiębiorcom objętym zasadą rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ERP) wykonanie ich obowiązków zawartych w Prawie ochrony środowiska. Organizują na ich rzecz selektywne zbieranie, przetwarzanie i recykling odpadów, a także prowadzą edukację ekologiczną, wymaganą zgodnie z przepisami poszczególnych ustaw ?produktowych?. Działalność tę prowadzą, zajmując się zbieraniem i przetwarzaniem odpadów, a także bez ich fizycznego przejęcia. Część pośredników ...