- czyli jak Unia Europejska mierzy ekorozwój

Potrzeba określenia wyraźnych, mierzalnych wskaźników ekorozwoju pojawiła się wraz z rozpoczęciem przez Unię Europejską wprowadzania celów ekorozwoju do poszczególnych polityk sektorowych. W 1997 r. Traktat Amsterdamski wezwał do uwzględniania kwestii ochrony środowiska we wszystkich aspektach działalności Unii. Opierając się na zapisach Traktatu Rada UE poprosiła poszczególne Dyrekcje Generalne o przedstawianie w jaki sposób polityki sektorowe będą realizować cele ekorozwoju, a Komisję Europejską o opracowanie i przedstawienia w Goxteborgu w 2001 r. Strategii Ekorozwoju Unii Europejskiej.


Ocena czy cele ekorozwojowe zostały uwzględnione w polityce sektorowej, przysparza wielu trudności. Najważniejszym problemem jest fakt, iż definicje samych celów są dość złożone, uwzględniają bowiem jednocześnie sferę gospodarczą, społeczną i środowiskową. Z tego powodu istnieje pewne niebezpieczeństwo, iż cele ekorozwoju zostaną uznane za szczytne, lecz niejasne i trudne do praktycznej realizacji [Fot.: Jednym ze wskaźników mogących służyć do oceny realizacji polityki ekonomicznej Komisji Europejskiej jest procentowy udział wód powierzchniowych].
Dlatego niezwykle istotne jest przyjęcie zestawu prostych wskaźników, które pozwolą, po pierwsze, w sposób klarowny i zrozumiały dla ...