O zarządzaniu na ENVICON-ie
Jedna z sesji tematycznych tegorocznego Kongresu ENVICON została poświęcona zarządzaniu w branży wod-kan. Zaproszeni przez firmę Abrys specjaliści wyjaśnili m.in., jakie są taryfowe i pozataryfowe skutki wprowadzenia nowej ustawy Prawo wodne dla przedsiębiorstw i gmin, a także na czym polega problem ?wspólnego pastwiska?.
Kongres Ochrony Środowiska ENVICON odbywa się tradycyjnie przy okazji poznańskich Targów Pol-Eco-System, a tym razem zorganizowano go w dniach 10-11 października br. Na jubileuszową, XX edycję spotkania przybyło ponad 700 gości. ? Jesteśmy niezmiernie dumni z tego jubileuszu, a zarazem podekscytowani, bowiem możliwość spotkania się i dyskutowania z Państwem zawsze pozwala nam poszerzyć horyzonty w tak wymagającej dziedzinie, jak ochrona środowiska ? podkreśliła, inaugurując wykłady, Magdalena Dutka, prezes Zarządu firmy Abrys.
Jak zarządzać w branży wod-kan
W tym roku sesję wod-kan poświęcono szeroko pojętej problematyce zarządzania, zarówno w odniesieniu do przedsiębiorstw, jak i zasobów wodnych kraju.
O tym, czego dotyczy podejście procesowe do zarządzania przedsiębiorstwem i dlaczego może usprawnić działanie oraz poprawić efektywność firm wod-kan, opowiedział prof. Grzegorz Bełz z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Podkreślił on, że sukces przedsiębiorstw z sektora wodno-ściekowego wynika ze zwiększania efektywności procesów biznesowych, a wdrażanie orientacji procesowej powinno opierać się na zachowaniu dotychczasowego modelu struktury funkcjonalnej. ? System zarządzania procesami winien w większej mierze opierać się na mechanizmach ciągłego doskonalenia i benchmarkingowych porównań do najlepszych, a nie na formalizacji i biurokracji. Ważniejsza niż opisywanie projektów jest świadomość pracowników, że są częścią całego procesu produkcyjnego ? wyjaśniał prof. Bełz.
Kwestię rzadkości i ograniczoności zasobów naturalnych, w tym także wody, poruszyła prof. Małgorzata Słodowa-Hełpa z poznańskiego Uniwersytetu Ekonomicznego. Choć podkreślała rosnącą rolę świadomych i aktywnych konsumentów, to jednak wskazała, że większość społeczeństwa na co dzień nie zdaje sobie sprawy z doniosłości zagrożenia tragedią ?wspólnego pastwiska? w odniesieniu do zasobów wodnych. ? Jedną z recept na współczesne dolegliwości jest zintegrowane zarządzanie. Priorytetowe znaczenie mają systemy zarządzania i współpracy między różnymi jednostkami samorządu, ich władzami, instytuc- jami, przedsiębiorstwami, bankami, podmiotami społecznymi i gospodarczymi ? tłumaczyła prelegentka.
Omówienie dylematów związanych z szeroko pojętym zarządzaniem zasobami wodnymi, w tym w szczególności przedsiębiorstwem wodociągowym, było celem prezentacji dr. Pawła Chudzińskiego, prezesa spółki Aquanet Poznań. Przedstawiając trzy główne dylematy zarządzania w branży wod-kan (czy każdy właściciel ma pełne prawo do dysponowania pożytkami płynącymi z faktu własności przedsiębiorstwa wodociągowego? Czy zapewnienie dostępu do usług wodociągowych powinno odbywać się kosztem dotychczasowych klientów? Czy proces kreowania taryf winien uznawać za priorytet ochronę zasobów naturalnych, czy wysokość rachunków za usługi wodociągowe?), prelegent chciał zasygnalizować potrzebę dyskusji na te kluczowe tematy. ? Jest oczywiste, że przedstawionych problemów nie uda się rozwiązać od razu, lecz publiczne zadawanie pytań wspomagających ten proces może pozwolić na rozpoczęcie dyskusji, prowadzącej do podjęcia koniecznych decyzji ? wyjaśniał P. Chudziński.
Dyskusja o nowych uwarunkowaniach prawnych
Sesję dotyczącą branży wod-kan zakończył panel dyskusyjny moderowany przez prof. Marka Gromca. Zaproszeni do dyskusji eksperci, reprezentujący sektor wodno-ściekowy, naukowcy oraz prawnicy, omówili wybrane elementy zarządzania w przedsiębiorstwie wodociągowym. Wśród rozmówców znaleźli się: prof. dr hab. Małgorzata Słodowa-Hełpa z UEP, dr hab. Grzegorz Bełz, prof. UEP, dr Paweł Chudziński, prezes Zarządu Aquanet Poznań, Maciej Szambelańczyk, radca prawny, partner Kancelarii WKB oraz Piotr Ziętara, wiceprezes Zarządu MPWiK w Krakowie.
Podczas panelu zgodnie podkreślano, że projektowana ustawa Prawo wodne niesie za sobą szereg zmian. Do pytania prowadzącego: ?Jak oceniają Państwo wprowadzanie przez nową ustawę zupełnie nowych, nieznanych nam do tej pory mechanizmów, które nigdy nie były stosowane i które dublują szereg ocen oddziaływania na środowisko? Czy będzie to utrudniało proces inwestowania przedsiębiorstw??, odniósł się m.in. mec. Maciej Szambelańczyk. ? W praktyce mogą pojawiać się problemy, ponieważ regulacje Prawa wodnego będą prawdopodobnie nakładały się na przepisy dotyczące oddziaływania na środowisko. Mamy tutaj do czynienia ze zdublowanymi regulacjami, szczególnie w tych zakresach, w których decyzja środowiskowa nie jest potrzebna i nie trzeba wykonywać oceny środowiskowej ? wyjaśniał mecenas.
Natomiast prezes Ziętara wyraził nadzieję, że po wejściu w życie nowego Prawa wodnego nastąpi nowelizacja ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowy odprowadzaniu ścieków, więc dojdzie do wyeliminowania problemów definicyjnych: ? Nie widzę większego sensu w zmianach prawnych, jeśli rozwiązując jedne problemy interpretacyjne, generujemy inne.
Martyna Matuszczak