W ramach obniżania opłaty za wodę i ścieki większe efekty przynosi rozsądne ustanawianie podatków niż inwestowanie w nowoczesne, oszczędzające materiały i energię technologie.

W strukturze kosztów rodzajowych planowanych w 2016 r. przez jedno z ośmiu największych polskich przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych podatek od nieruchomości stanowi 16,3%. Większy udział mają tylko koszty amortyzacji (33,7%), a nieco mniejszy koszty wynagrodzeń (15,1%). Dla porównania udział kosztów energii wynosi 6,2%, a materiałów ? 4,2%. Odbiorca usług płaci ponadto 7% podatku VAT.

W zmienionych od połowy ubiegłego roku przepisach ustawy Prawo budowlane znalazła się nowa definicja obiektu budowlanego. W pierwszym punkcie artykułu trzeciego zapisano, że jako obiekt budowlany należy rozumieć budynek, budowlę bądź obiekt małej architektury, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, wzniesiony z użyciem wyrobów budowlanych. Wcześniej po słowach ?wraz z instalacjami? był jeszcze zapis ?i urządzeniami?. Ta zmiana w definicji ma mieć wpływ na wyznaczanie wartości podatku od nieruchomości1 i przyczynić się do jego zwiększenia. Do połowy ubiegłego roku podatkiem od nieruchomości objęte były tylko te urządzenia budowlane, które nie stanowiły części budynku lub budowli w rozumieniu Prawa budowlanego, a więc jedynie urządzenia budowlane znajdujące się na zewnątrz budynków. W świetle nowej definicj...