IV Kongres Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, który odbył się podczas targów Renexpo 2015 przebiegł pod hasłem ?Pompy ciepła ? efektywność z klasą?. Wydarzenie tradycyjnie już rozpoczęto od wręczenia wyróżnienia PORT PC za promocję i popularyzację pomp ciepła w Polsce. Otrzymał je Tomasz Zubilewicz.

Gościem honorowym konferencji był prof. dr Hans-Martin Henning z Instytutu Fraunhofera ISE. Niezwykle ciekawa prezentacja profesora dotyczyła opracowania pod przewodnictwem modelowego systemu energetycznego (obejmującego zarówno energię elektryczną, jak i ciepło), który w przyszłości mógłby zapewnić osiągnięcie określonych poziomów redukcji emisji CO2, z uwzględnieniem optymalizacji kosztów jego transformacji. Analizy przeprowadzone dla założonego modelu symulacyjnego pokazały, że możliwe jest zapewnienie bezpieczeństwa dostaw energii w systemie z dominacją OZE, a w dłuższej perspektywie czasowej system taki jest stanie się również konkurencyjny kosztowo. W 2050 roku rozwój techniki grzewczej może doprowadzić do sytuacji, w której źródłami ciepła dla odbiorców w 80% będą pompy ciepła (elektryczne i gazowe). Uczestnicy Kongresu mieli możliwość zobaczenia wyników analiz jako pierwsi na świecie.

Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła reprezentował na kongresie Oliver Jung, który w swojej prezentacji zwrócił uwagę na kwestię pomp ciepła w kontekście Unii Energetycznej. Natomiast dr inż. Marek Miara z Instytutu Fraunhofera podkreś...