Jednym z najistotniejszych zasobów, który musi podlegać szczególnej ochronie, jest woda pitna. Nie bez znaczenia jest również kwestia bezpieczeństwa gospodarki ściekowej. Dlatego przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne, po uznaniu ich na mocy odpowiedniej decyzji za operatorów infrastruktury krytycznej, są zobowiązane do przestrzegania zasad związanych z ochroną tej szczególnej infrastruktury.

Czy rzeczywiście jednak podmioty te w pełni realizują obowiązki operatorów infrastruktury krytycznej? Niestety nie zawsze. Bardzo często to efekt braku świadomości co do zakresu obowiązków, jakie spoczywają na operatorach infrastruktury krytycznej,  ale i  braku analizy istniejących systemów i procedur oraz ich skuteczności. Oczywiście kwestie te nie są priorytetowe wobec wyzwań dnia codziennego, niemniej w dłuższej perspektywie również są istotne. 
Obiekty infrastruktury krytycznej
Infrastruktura krytyczna to systemy  i wchodzące w ich skład powiązane ze sobą funkcjonalnie obiekty kluczowe dla bezpieczeństwa państwa i jego obywateli oraz służące zapewnieniu sprawnego funkcjonowania organów administracji publicznej, a także instytucji i przedsiębiorców, a szczególnie systemy zaopatrzenia w wodę. O tym, czy obiekt należy do obiektów infrastruktury krytycznej (IK), decydują kryteria zapisane w niejawnym załączniku do Narodowego Programu Ochrony Infrastruktury Krytycznej (NPOIK)1.
Przedsiębiorstwa...