Unieszkodliwianie odcieków składowiskowych można prowadzić z zastosowaniem technologii systemów roślinno-gruntowych. Polega ona na zmniejszeniu objętości powstających odcieków w wyniku ewaporacji (parowania z wolnej powierzchni wody lub powierzchni terenu) wspartej transpiracją roślin.

Z założenia sumaryczne parowanie – ewapotranspiracja – powinno być wyższe niż wielkość opadu atmosferycznego.
 
Ujemny bilans wodny
Stąd należy stosować rośliny o wysokiej wydajności transpiracyjnej. Pierwszym efektem jest odparowanie wszystkich dopływających do systemu wód opadowych. Dzięki temu z tego obszaru odcieki już nie będą powstawały. Wysoka wydajność transpiracyjna roślin powoduje, iż możliwe jest uzyskanie ujemnego bilansu wodnego systemu. Niedobory wody w układzie mogą być uzupełnione odciekami powstającymi w innych częściach składowiska. Wielkość niedoboru wody zależy od warunków meteorologicznych, gatunku zastosowanej rośliny oraz właściwości odcieków.
Istotą systemów roślinno-gruntowych jest stworzenie roślinom takich warunków, aby ujemny bilans wodny był jak największy. Konstrukcyjnie taki system powinien być posadowiony na koronie hałdy odpadów. Jest to zbiornik ziemny, w formie laguny, otoczony groblą wykonaną z materiału o ograniczonej wodoprzepuszczalności. Wewnątrz systemu w przygotowanym dnie (grunt o współczyn...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?