Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny

Ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym realizuje jedną z podstawowych zasad gospodarki odpadami, a mianowicie zasadę rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Jest on odpowiedzialny nie tylko za odpady powstające w trakcie procesu produkcyjnego, ale również za odpady, które powstaną z produktów przez niego wytworzonych, po zakończeniu ich użytkowania.


Wprowadzający sprzęt przeznaczony dla gospodarstw domowych może przekazać sprzedawcom detalicznym i hurtowym informację o wysokości kosztów gospodarowania odpadami, obejmujących koszty zbierania, przetwarzania oraz recyklingu albo innego niż recykling odzysku i unieszkodliwiania zużytego sprzętu. Koszty te mogą zostać uwidocznione jako samodzielny element ceny wprowadzonego sprzętu (art. 25 ustawy).

Obowiązki w zakresie gospodarki odpadami
Wprowadzający sprzęt jest obowiązany do opracowania informacji dotyczącej ponownego użycia i przetwarzania zużytego sprzętu, przeznaczonej dla prowadzących zakłady przetwarzania, w terminie 12 miesięcy od dnia wprowadzenia nowego typu sprzętu. Powinna ona zawierać (art. 26) określenie części składowych sprzętu, które mogą być przeznaczone do ponownego użycia, oraz wskazanie umiejscowienia w sprzęcie składników niebezpiecznych, materiałów i części składowych, określonych w załączniku nr 2 do ustawy, które powinny zostać z niego usunięte.
Wprowadzający sprzęt jest obowiązany do przekaz...