Obserwacje fenologiczne drzew w ramach projektu BEAGLE
Pierwszym skojarzeniem ze słowem „beagle” może być nazwa angielskiej rasy sympatycznych psów, popularnych również w Polsce. Co może jednak łączyć psa, drzewa i obserwacje fenologiczne? Nazwa projektu edukacyjnego BEAGLE nie została wzięta od rasy psów, ale – w zamierzeniu pomysłodawców i autorów projektu – nawiązuje do nazwy statku, na którym Karol Darwin odbył podróż, dzięki której powstało przełomowe dla ludzkości dzieło „O powstawaniu gatunków”.
W kontekście samego projektu nazwa BEAGLE to skrót pochodzący od pierwszych liter angielskich słów Biodiversity Education and Awareness to Grow a Living Environment, które w tłumaczeniu na język polski oznaczają „edukację i podnoszenie świadomości dotyczącej różnorodności biologicznej i jej związków ze zrównoważonym rozwojem”.
Wyjść na zewnatrz
Założeniem tego międzynarodowego projektu, realizowanego przez instytucje edukacyjne z sześciu krajów Europy i finansowanego z programu edukacyjnego Komisji Europejskiej Lifelong Learning Programme – Comenius, było zachęcenie nauczycieli do zintensyfikowania działań edukacyjnych na rzecz różnorodności biologicznej w roku 2010 – Międzynarodowym Roku Różnorodności Biologicznej.
Założenia pr...