Nowelizacja ustawy P.o.ś.

Nowelizacja Prawa ochrony środowiska, dokonana ustawą z 18 maja 2005 r. (DzU nr 113, poz. 954), obowiązuje w większości zmian od 28 lipca 2005 r. Wprowadziła ona pewne zmiany do przepisów związanych z ochroną środowiska przed zanieczyszczeniami.


Problematyka ochrony przed zanieczyszczeniem jest regulowana przede wszystkim przepisami tytułu III P.o.ś. Przeciwdziałanie zanieczyszczeniom dotyczy wprowadzania gazów lub pyłów do powietrza, a ścieków do wód lub do ziemi, wytwarzania odpadów, powodowania hałasu oraz wytwarzania pól elektromagnetycznych (traktowanych jako „kwalifikowane” emisje do środowiska). Zgodnie z ogólnymi założeniami, przeciwdziałanie zanieczyszczeniom powinno polegać na zapobieganiu, ograniczaniu albo zakazie wprowadzania do środowiska substancji lub energii, głównym zaś celem takich działań jest przestrzeganie standardów jakości środowiska. Obowiązek dotrzymywania standardów imisyjnych ma charakter powszechny i bezwzględny – zgodnie z art. 144 ust. 4 nie zwalnia z niego dotrzymywanie standardów emisyjnych ani przestrzeganie wymagań dotyczących stosowanej technologii.
Wskazany obowiązek przede wszystkim jednak wiąże prowadzących instalacje, a podstawowy wymóg to niedopuszczenie do sytuacji, w której emisja z instalacji stanie się zanieczyszczeniem. Zakaz naruszania standardów jakości środowiska (art. 144 ust. 1), w odniesieniu do instalacji wprowadzającej gazy lub pyły do powietrza, p...