Ocena polityki energetycznej i środowiskowej
Choć od zakończenia 2022 roku minęło już kilka tygodni, warto wrócić jeszcze na moment do minionych 365 dni. Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego sporządziło raport z serii „Rząd pod lupą” (dalej: raport). Postanowiliśmy zatem sprawdzić, na jaką notę (w szkolnej skali 1-6) zasługują nasi rządzący w aspekcie polityki energetycznej i środowiskowej.
Raport „Rząd pod lupą” przygotowywany jest cyklicznie od 6 lat. Ocenie podlega 21 dziedzin. Dotychczas politycy u steru za swoją działalność otrzymywali średnią notę nieco powyżej „trójki”, nie inaczej sytuacja wygląda w przypadku 2022 roku. 3,07 to jednak wcale nie najgorszy wynik w historii.
Polityka energetyczna
Paweł Musiałek, dyrektor Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego (CAKJ) napisał w raporcie, że „rosyjska agresja na Ukrainę zmusiła rząd do priorytetowego potraktowania działań na rzecz bezpieczeństwa dostaw surowców. Energii w 2022 roku nie zabrakło. O ile jednak dotacje do wysokich rachunków za energię były uzasadnione, to skala subsydiów, niska jakość procesu legislacyjnego i bezprecedensowa ingerencja w mechanizmy rynkowe już nie”.
Gdyby w pełni przenieść wzrost kosztów pozyskania energii elektrycznej przez sprzedawców prądu na gospodarstwa domowe, to wysokość...