Prawidłowa i zgodna ze stanem faktycznym ocena stanu ochrony cieplnej przegród zewnętrznych istniejących budynków jest na ogół przedsięwzięciem dość skomplikowanym technicznie i rachunkowo. Z jednej strony nie zawsze wiadomo, czy analizowana przegroda wykonana została zgodnie z projektem budowlanym, z drugiej zaś zmiany właściwości przegród będących wynikiem przeprowadzonych modernizacji i remontów na ogół nie są odnotowywane w dokumentacji budynku.

Ponadto termoizolacyjność przegród zewnętrznych zmienia się w czasie użytkowania - i to z reguły na gorsze. Może to być proces powolny lub szybki - zależy to od rodzaju konstrukcji, oddziaływania środowiska zewnętrznego i wewnętrznego, sposobu eksploatacji i rodzaju wykonanych zmian, remontów czy modernizacji. Znaczącą rolę w procesie identyfikacji stanu izolacyjności cieplnej przegród odgrywa prawidłowe rozpoznanie stanu technicznego badanej przegrody oraz stwierdzenie stopnia zgodności istniejących przegród z projektem budowlanym.

Zarys problemu

Sumaryczne zużycie ciepła w budynku to efekt wymiany ciepła przez poszczególne przegrody z otaczającym go środowiskiem oraz wentylacji pomieszczeń. Wymiana ta zachodzi wówczas, gdy istnieje różnica temperatur pomiędzy środowiskiem zewnętrznym a wewnętrznym, zarówno przez wentylację, jak i przez przegrody zewnętrzne.
Poniżej ograniczono się do analizy strat ciepła poprzez przegrody zewnętrzne, co stanowi jedną z przyczyn nadmiernego zużycia ...