Dynamiczny rozwój i dostępność techniki przekazu obrazu wprowadzają kamery do wszystkich dziedzin naszego życia: monitoringu miast, medycyny, a także kontroli procesów produkcyjnych, stanu sieci kanalizacyjnych oraz podwodnych urządzeń, w tym studni głębinowych. Zastosowanie kamer do inspekcji „oględzin” wewnętrznej części studni głębinowych pozwala na dokonanie oceny jej stanu technicznego.

Na podstawie takich inspekcji możemy dokonać odbioru wykonanej nowej studni lub określić potrzeby naprawcze tych już eksploatowanych. Każdą inspekcję rejestrujemy na kasecie VHS lub na płycie CD-R i przechowujemy jako załącznik do protokołu odbioru lub renowacji studni.
Wszystkie eksploatowane studnie głębinowe z upływem czasu stopniowo zużywają się. Siatki filtrów (oczka) oraz przyległe elementy filtrów pokrywają się osadami i namułami – najlepszym tego wskaźnikiem jest zmniejszenie się wydajności studni. Zjawisko to może powstać wskutek zmniejszenia się zasobów wody w warstwie wodonośnej, a w większości przypadków spowodowane jest zatkaniem oczek filtra (zarośnięciem) lub jego uszkodzeniem.
Szybkość zachodzenia tego procesu związana jest z wieloma czynnikami i zależy od czasu eksploatacji studni, intensywności pracy, składu chemicznego wody, ujętej warstwy wodonośnej oraz przestrzegania poprawnych zasad konserwacji urządzeń. W wielu przypadkach użytkownicy studni nagle zauważają problem braku wody dostarczanej z ujęcia. Następuje wtedy –...