Unijne Fundusze Strukturalne (FS) przeznaczone do wydatkowania w latach 2007-2013 miały być bodźcem dla nowych inwestycji. Cele dla OZE na 2020 r. są bardzo ambitne, a tymczasem Polska najgorzej realizuje dotacje do inwestycji w tym sektorze.

PIGEO wyraża głębokie zaniepokojenie z powodu braku postępu w wydatkowaniu środków unijnych przez Polskę na inwestycje w OZE. Podczas spotkania w Brukseli (16 marca br.), zorganizowanego w ramach projektu REPEP2020, delegat KE, Mathieu Fichter, przedstawił prezentację z wynikami Raportu Strategicznego 2010, wg którego Polska wypada najgorzej ze wszystkich krajów członkowskich. Z danych wynika, że nasz kraj wydatkował zaledwie 4,6 mln euro, co stanowi 0,3% przyznanej puli. Z kolei cała pula dla OZE przyznana Polsce stanowi ok. 15% budżetu przeznaczonego przez UE. Opisane działania mogą w przyszłości skutkować decyzją KE o konieczności zwrotu udzielonego wsparcia z powodu niewłaściwego i nieprawidłowego wydatkowania.
 
POIiŚ – wytyczne i kryteria oceny wniosków
Wsparcie udzielane w ramach unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko POIiŚ ma charakter ogólnopolski i jest kierowane głównie do prywatnych przedsiębiorców. Na szczególną uwagę zasługuje działanie 9.4. – Wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych z dostępną alokacją 352 mln euro. Zadania te realizuje instytucja zarządzają...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?