Ochrona gatunków roślin i zwierząt w prawie międzynarodowym
Cz. VII
Ochrona gatunków roślin i zwierząt w prawie międzynarodowym
Istotny wpływ na przyjęte w prawie polskim rozwiązania w zakresie ochrony gatunkowej i wdrażane w nim kolejne zmiany wywarły regulacje zarówno światowe, jak i unijne. Ten odcinek cyklu został poświęcony prawu międzynarodowemu.
Konstytucja RP z 2 kwietnia 1997 r. w art. 9 zapowiada, że Rzeczpospolita Polska przestrzega wiążącego ją prawa międzynarodowego.
W rozdziale dotyczącym źródeł powszechnie obowiązującego prawa RP art. 87 ust. 1 Konstytucji stanowi, że są nimi: Konstytucja, ustawy, ratyfikowane umowy międzynarodowe oraz rozporządzenia. Zgodnie z art. 91 ust. 1 ustawy zasadniczej, ratyfikowana umowa międzynarodowa, po jej ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw RP, stanowi część krajowego porządku prawnego i jest bezpośrednio stosowana, chyba że jej stosowanie jest uzależnione od wydania ustawy. Ratyfikowana umowa międzynarodowa zajmuje, co do zasady, trzecie miejsce w hierarchii źródeł prawa ? po samej Konstytucji oraz ustawach. Ale zgodnie z art. 91 ust. 2 Konstytucji umowa międzynarodowa ratyfikowana za uprzednią zgodą wyrażoną w ustawie ma pierwszeństwo przed ustawą, jeżeli ustawy tej nie da się pogodzić z umową. Tak więc umowa międzynarodowa ratyfikowana za uprzednią zgodą wyrażoną w ustawie zajmuje nie trzecie, lecz drugie miejsce w hierarchii źródeł prawa: po Konstytucji, lecz przed ustaw...