Od redaktora

Rośliny wywierają ogromny wpływ na różnorodność środowiska przyrodniczego, oddziałują na warunki klimatyczne i obieg wody, zapobiegają erozji gleb, wychwytują szkodliwe emisje przemysłowe, wytwarzają odpowiednie warunki dla życia zwierząt. Zieleń kształtuje architekturę i estetykę krajobrazu oraz jego walory wypoczynkowe. Roślinność decyduje o możliwościach wyżywienia coraz większej liczby ludzi i jest podstawą wielu gałęzi gospodarki człowieka.

Biologiczne znaczenie zieleni w miastach wyraża się głównie w ochronie ludzi przed szkodliwym działaniem zanieczyszczenia atmosfery, przy jednoczesnym wzbogacaniu jej w tlen i zwiększaniu wilgotności, łagodzeniu powstających różnic temperatur i wiatrów na terenach zabudowanych oraz tłumieniu hałasu i wibracji w pobliżu tras komunikacyjnych. Ogrody botaniczne, arboreta, różnego rodzaju parki spełniają także istotną rolę dydaktyczną, zapewniając, poza możliwością wypoczynku, także kształtowanie właściwego stosunku ludzi do przyrody ożywionej.
Mimo tak ważnej roli w środowisku i gospodarce człowieka naturalne zbiorowiska roślinne oraz roślinność sztucznie kształtowana są systematycznie niszczone. Zmiana warunków siedliskowych, zwłaszcza osuszanie terenów podmokłych, regulacja rzek, wypalanie i wycinanie lasów w celu zdobycia nowych terenów uprawnych lub uzyskania gatunków drzew wartościowych dla gospodarki, wprowadzanie w gospodarce leśnej i rolnej dużych powierzchni upraw jednogat...