Oczekiwane zmiany w nowelizacji ustawy o OZE
Ustawa o odnawialnych źródłach energii powróciła do Sejmu. Rozpatrywany jest obecnie projekt jej nowelizacji, wprowadzający m.in. odroczenie wejścia w życie rozdziału IV, określającego system wsparcia dla instalacji OZE.
Polska Izba Gospodarcza Energetyki Odnawialnej i Rozproszonej wielokrotnie apelowała o zapisy stwarzające stabilne i czytelne podstawy rozwoju sektora odnawialnych źródeł energii w horyzoncie co najmniej 2030 r. W korespondencji skierowanej do ministra Krzysztofa Tchórzewskiego, PIGEOR potwierdził wsparcie przedsiębiorców dla inicjatywy nowelizacji ustawy o OZE, wskazując jednocześnie najważniejsze elementy wymagające zmiany:
- definicja instalacji odnawialnego źródła energii ? z definicji obecnie obowiązującej wynika, że dwie (albo więcej) jednostki wytwórcze tego samego rodzaju/technologii, przyłączone w jednym punkcie traktuje się jako jedną instalację OZE, niezależnie od tego, w jakim czasie je budowano i czy należą do jednego lub kilku przedsiębiorców. W efekcie przedsiębiorcy korzystający dotychczas z systemu wsparcia jako operatorzy oddzielnych zespołów jednostek wytwórczych od 1 stycznia 2016 r. stracą możliwość wnioskowania o świadectwa pochodzenia, co pozbawi ich istotnej części przychodów i zagrozi stabilności finansowej. Może dojść do kuriozalnej sytuacji, w której z dwóch parków wiatrowych przyłączonych w jednym punkcie (co w dotychczasowym stanie prawnym było dozwolone i logiczne, gdyż pozwalało zmniejszać na...