Izba Gospodarcza ?Wodociągi Polskie? w dniach 7-9 maja br. zaprasza do odwiedzenia Międzynarodowych Targów Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji WOD-KAN. Tegorocznej edycji towarzyszyć będzie magiczna liczba 21. Od tylu bowiem lat w Bydgoszczy odbywa się ta największa w kraju impreza wystawiennicza branży wod-kan.

Centrum Wystawienniczo-Targowe w Myślęcinku znowu stanie się miejscem prezentacji najnowocześniejszych rozwiązań technicznych i technologicznych, a także platformą wymiany doświadczeń oraz poglądów. Analizując bogatą ofertę wystawców, warto zwrócić uwagę na nowości. Wśród nich znalazło się wiele produktów, które dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii zapewniają przedsiębiorstwom wodociągowym obniżenie kosztów, tak pożądane w dobie kryzysu.

Technologia = ekonomia

Firma AquaRD zaprezentuje urządzenie CellBOX-H3 ? bateryjny, inteligentny rejestrator z transmisją, przeznaczony do pomiaru i rejestracji parametrów sieci wodociągowych oraz kanalizacyjnych. Jest on elementem nowoczesnych systemów telemetrycznych AMR. Łączy w sobie zalety technologii gromadzenia i przetwarzania danych z transmisją GSM. Urządzenie pozwala na jednoczesny odczyt wielu parametrów z dowolnego obiektu. Dzięki wbudowanemu modułowi do komunikacji radiowej z protokołem WMBus odczytuje dane z 16 wodomierzy. CellBOX-H3 doskonale pełni funkcję rejestratora, koncentratora i transmitera danych w przypadku odczytu informacji z tradycyjnych liczników, wyposażonych w styki impulsowe wodomierzy nowej generacji z wbudowanymi interfejsami komunikacji przewodowej i bezprzewodowej krótkiego zasięgu.

Nowy produkt pojawił się również w ofercie firm Geopryzmat oraz KartGis. Jest to eKartAnalyst wraz z precyzyjnym zestawem pomiarowym GPS+tablet. Oprogramowanie to nowoczesny i wciąż rozwijający się System Informacji Przestrzennej GIS do planowania, projektowania oraz zarządzania infrastrukturą sieciową w oparciu o mapy cyfrowe. Dzięki synchronizacji oprogramowania firmy KartGis oraz precyzyjnego odbiornika GNSS z tabletem, oferowanym przez Geopryzmat, możliwa jest bardzo dokładna aktualizacja map sieci wodociągowych, z dokładnością sięgającą 1-2 cm. Urządzenie zapewnia również prostą wymianę danych wektorowych pomiędzy oprogramowaniem a zestawem pomiarowym poprzez komputer/tablet PC lub Internet. Oprogramowanie z powodzeniem zostało wdrożone m.in. w: SEWiK Zakopane, PWiK Siedlce czy w Piotrkowskich Wodociągach i Kanalizacji.

Obecna na targach firma Grundfos jest nie tylko jednym z największych producentów pomp oraz osprzętu do pomp, ale także producentem i światowym dostawcą silników elektrycznych MG/MGE. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, firma ma dużą możliwość modyfikowania silników w zależności od potrzeb rynkowych. Wraz z wejściem w życie rozporządzenia IEC 60034-31 Grundfos zaoferował silniki nowej generacji MGE/SaVer, charakteryzujące się bardzo wysoką sprawnością, nawet powyżej IE4, ponieważ ich wirniki wykonane są z magnesów trwałych. Silniki MGE posiadają zintegrowaną przetwornicę częstotliwości, dzięki czemu nadają się do precyzyjnej regulacji prędkości obrotowej w pełnym zakresie obrotów. Dzięki takiemu rozwiązaniu silniki MGE będą idealnie współpracować z pompami pracującymi w instalacjach o zmiennym zapotrzebowaniu na wodę. W ten sposób można uzyskać bardzo duże oszczędności energii. Wbudowane moduły komunikacji CIM umożliwiają transmisję danych roboczych pomiędzy silnikiem, a zewnętrznymi systemami, np. SCADA.

Firma Hydro-Vacuum zaprezentuje pompy FZC, przeznaczone do pompowania ścieków surowych w pompowniach o wydajności od 40 do 1800 m3/h i wymaganej wysokości ciśnienia do 70 m słupa wody. Pompy napędzane są silnikami trójfazowymi o mocach do 160 kW i stopniu ochrony IP55 oraz IP68, w tym również z wewnętrznym układem chłodzenia, pozwalającym na pracę w zabudowie suchej lub mokrej. Pompy FZC wyposażono w wirniki dwu- lub trzyłopatkowe o bardzo dużych, swobodnych przelotach, zależnych od typowielkości pompy. Mimo dużego swobodnego przelotu, zbliżonego do porównywalnych pomp z wirnikami typu Vortex, optymalna sprawności pomp FZC wynosi do 83%, co powoduje realne zmniejszenie zużycia energii niezbędnej do transportu ścieków komunalnych.

Ulepszenia i innowacje

Prezentacja oferty produkowanych przez firmę Aesseal Polska uszczelnień mechanicznych zostanie rozszerzona o nowoczesne rozwiązania systemów ochrony łożysk. Są to udoskonalone bezstykowe uszczelniacze labiryntowe, stosowane do zapewnienia szczelności korpusów łożyskowych przekładni zębatych, napędów podajników, korpusów łożyskowych pomp i mieszadeł, wałów silników elektrycznych i wielu innych urządzeń. Zespół konstruktorów Aesseal, korzystając z wieloletniego doświadczenia w projektowaniu uszczelnień mechanicznych, stworzył konstrukcję uszczelnienia labiryntowego z dodatkowym mechanizmem odcinającym Arknian, który blokuje dostęp wody i zanieczyszczeń do wnętrza korpusu łożyskowego. Podwójne o-ringi na części obrotowej, oprócz szczelności, wykluczają błędy montażowe, doskonale pozycjonując część wirującą i stacjonarną labiryntu względem siebie. Ponadto układ dwóch wewnętrznych o-ringów zabezpiecza wnętrze komory przed wilgocią i zabrudzeniami, stanowiąc uszczelnienie statyczne po wyłączeniu urządzenia.

Wachlarz produktów firmy DiamentPort został poszerzony o zupełną nowość w branży wod-kan ? aluminiową suwnicę bramową. To dźwig, który może pracować w każdych warunkach, gdyż jego aluminiowa konstrukcja sprawia, że jest lekki i łatwy w obsłudze (szerokość 2-8 m i wysokość podnoszenia do 4 m). Specjalny system regulacji pozwala dostosować jego wysokość i szerokość do miejsca pracy. Aluminiowe suwnice zastępują często mechaniczne dźwigi jezdne w miejscach trudno dostępnych ? w magazynach, hangarach i itp. Sprzęt umożliwia podniesienie ładunku (w zależności od modelu) o wadze od 1 do 1,5 t, a nawet do 3 t. Urządzenie świetnie sprawdza się w pracach konserwacyjnych w sieci kanalizacyjnej lub w stacji pomp.

Na stoisku Grupy Kama-eko będzie można zapoznać się z zestawem do pomiaru i rejestracji wód opadowych oraz ścieków w grawitacyjnych układach sieci kanalizacyjnej, opartych na zwężkach serii KAMA, czujnik poziomu i stację monitoringu. Nowością będzie stacja monitoringu Sm-03, zastępująca produkowaną od 1993 r. stację Sm-01 oraz warstwowy system teleinformatyczny Monstream H2O, pozwalający monitorować stan sieci kanalizacji ściekowej i burzowej. Urządzenia posiadają bardzo szeroki zakres pomiarowy. Największymi zwężkami mierzony jest zrzut wód opadowych w zakresie od 0 do 60 000 m3/h.

Nowości produktowe znajdziemy, odwiedzając stoisko firmy Nixor, specjalizującej się w produkcji filtrów antyodorowych do kanalizacji. Chodzi o filtry katalityczne (KAT), stworzone do neutralizacji odorów kanalizacyjnych o bardzo wysokim stężeniu siarkowodoru (H2S) i amoniaku (NH3). Urządzenia charakteryzują się wysoką skutecznością oraz długim czasem działania, dzięki zastosowaniu unikatowego rozwiązania, polegającego na dwuetapowej filtracji gazów w procesie katalizy. Dodatkowa warstwa specjalnego węgla katalitycznego, impregnowanego solami miedzi, powoduje przyspieszenie reakcji chemicznej pod wpływem dodania katalizatora.

Swoją ofertę poszerzyła również firma Prodeko-Ełk, wchodząca w skład grupy Ekoton. Wśród nowych produktów na szczególną uwagę zasługuje dehydrator, opracowany w kooperacji z firmą Tsurumi. Jest on doskonałym rozwiązaniem do odwadniania osadów ściekowych dla niedużych oczyszczalni. Urządzenie charakteryzuje się kompaktową budową, nie wymaga więc dużej powierzchni do instalacji. Dzięki wewnętrznemu obiegowi można je umiejscowić niezależnie od wysokości źródła osadu. Dehydrator jest rozwiązaniem ekonomicznym, a koszty eksploatacji są niższe w porównaniu do innych urządzeń do odwadniania.

Na stoisku firmy ProMinent Dosiertechnik zwiedzający będą mogli zapoznać się z nowym generatorem Bello Zon CDKc, który jest pierwszym i do tej pory jedynym na rynku generatorem dwutlenku chloru, wykorzystującym stężone reagenty, spełniającym najwyższe standardy bezpieczeństwa, zgodne z wytycznymi nowej Dyrektywy Maszynowej 2006/42/EC. Urządzenie wyznacza nowe normy bezpieczeństwa w produkcji dwutlenku chloru w układzie reagentów stężonych kwas/chloryn. W nowym systemie, w sposób czysto hydrauliczny, stężony kwas solny jest wstępnie rozcieńczany do stężenia ok. 5%, co eliminuje ryzyko niezamierzonego zmieszania stężonych reagentów. Reaktor został wykonany z materiału PVDF, co skutkuje poprawą bezpieczeństwa pracy oraz czystości generowanego dwutlenku chloru.

Targową ekspozycję gliwickiej firmy Sanit poszerzono o uniwersalny klucz VARIO do otwierania i zamykania zasuw. Narzędzie, produkowane przez niemiecką firmę Kettler, to kamień milowy w dziedzinie obsługi armatury wodociągowej. Produkt łączy w sobie trzy główne zalety ? uniwersalność, ergonomiczność i kompatybilność. O uniwersalności klucza świadczy możliwość szybkiej i łatwej wymiany różnorodnych końcówek wyposażonych w zatrzaski. Produkt cechuje również duża ergonomiczność ? teleskopowa budowa trzpienia umożliwia użytkownikowi zachowanie komfortowej pozycji w trakcie używania, a teleskopowe ramię klucza przekłada się na konieczność użycia mniejszej siły przy tym samym momencie siły. Klucz przechowuje się razem ze wszystkimi potrzebnymi końcówkami w specjalnie do tego zaprojektowanej torbie, która ułatwia jego transport.

Szczególnie serdecznie zapraszamy na stoisko miesięcznika ?Wodociągi-Kanalizacja?, który obchodzi w tym roku 10-lecie wydania pierwszego numeru. Świętowanie tego wydarzenia rozpoczynamy właśnie na targach WOD-KAN. Na naszym stoisku będzie można otrzymać najnowsze egzemplarze miesięcznika, a także uraczyć się słodkim poczęstunkiem. Ponadto wśród uczestników targów rozlosujemy prenumeratę roczną miesięcznika oraz dostęp do e-czytelni. Przewidzieliśmy również niespodziankę dla wystawców ? firmy będą mogły wygrać przygotowanie kampanii wizerunkowej w czasopiśmie.

Nie tylko stoiska

Targom tradycyjnie towarzyszyć będzie konferencja organizowana przez Izbę Gospodarczą ?Wodociągi Polskie?. W tym roku zostanie poruszony temat ?Zarządzania energią oraz efektywności energetycznej w przedsiębiorstwach wodociągowych?. Spotkanie ma na celu promowanie nie tylko prostych działań oszczędnościowych, lecz zaprezentowanie ich w szerszym kontekście. Izba zainteresowała się tym zagadnieniem za sprawą informacji dotyczącej efektów wdrażania u zachodnich sąsiadów Polski normy ISO 50001, która zapewniła oszczędności w zużyciu energii, wynoszące nawet 45%. Członkowie Izby przyjęli tę wartość z niedowierzaniem, jednak opinia była zgodna ? każde działanie mające na celu obniżenie zużycia energii jest celowe, gdyż koszty energii, oprócz kosztów osobowych, są największymi składowymi ceny za wodę i ścieki. Konferencja targowa ma być początkiem działań podejmowanych w tym zakresie przez IGWP. Miesięcznik ?Wodociągi Kanalizacja? objął spotkanie patronatem medialnym.

Oprócz konferencji IGWP odbędą się także spotkania organizowane przez wystawców, dotyczące m.in. wdrażania zintegrowanych systemów zarządzania, systemów wspierających procesy zarządzania, obsługi klientów czy taryfikacji i rozliczania z odbiorcami. Zaprezentowane zostaną również nowatorskie rozwiązania w dziedzinie tworzyw wykorzystywanych do konstrukcji rur i urządzeń wod-kan.

W tym roku po raz pierwszy Izba połączyła uroczystą galę z tradycyjną biesiadą. Drugiego dnia targów, 8 maja, o godzinie 19:00 odbędzie się uroczystość, którą zapoczątkuje wręczenie nagród targowych: Grand Prix ? za najlepszy produkt oraz nagrody za najciekawszą ekspozycję. Po zakończeniu części oficjalnej, wspólnej zabawie towarzyszyć będą występy kabaretu ?Kuzyni? (z udziałem krakowskich artystów ?Piwnicy pod Baranami?) oraz koncert znanego w całym kraju bydgoskiego zespołu ?Żuki?, wykonującego utwory z repertuaru ?Czerwonych Gitar? i ?The Beatles?.

Ciekawa oferta wystawców oraz bogactwo imprez towarzyszących zwiastują sukces XXI edycji targów. Miejmy nadziej, że tak pożądana przez graczy karcianych liczba 21 okaże się szczęśliwa również dla organizatorów, wystawców i zwiedzających tegoroczne targi WOD-KAN.

Martyna Matuszczak