Eksploatowane oczyszczalnie ścieków, zobowiązane przepisami do równoczesnego usuwania związków węgla azotu i fosforu, stosują wysokoefektywne technologie w celu spełnienia warunków przy wprowadzaniu oczyszczonych ścieków do środowiska.
Niestety, obserwowane w wielu oczyszczalniach zmniejszanie się ilości ścieków, któremu towarzyszy wzrost ładunków zanieczyszczeń, powoduje, że wykorzystywanie wyłącznie metod biologicznych do oczyszczania ścieków jest w wielu obiektach niewystarczające. Jeżeli głównym problemem w pracy oczyszczalni okazuje się niska efektywność biologicznego usuwania fosforu, to w celu podniesienia skuteczności i optymalizacji pracy układu jako element wspomagający proces biologiczny stosuje się metody fizyczno-chemiczne. W praktyce wykorzystuje się chemiczne strącanie ortofosforanów i koagulację.
 
Mechanizmy chemicznego usuwania fosforu
Proces chemicznego usuwania fosforu ze ścieków polega na strącaniu ortofosforanów zawartych w ściekach i przekształceniu ich w formę nierozpuszczalną. W ściekach dopływających do oczyszczalni, oprócz związków fosforu w formie ortofosforanów, znajdują się również polifosforany, pochodzące głównie ze środków piorących, na przykład tripolifosforany P3O105-, które w drodze do oczyszczal...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?