Oczyszczalnia w Cielczy pionierem odzysku fosforu
W obliczu światowych deficytów i zagrożeń szczególne znaczenie zyskują konkretne inwestycje i działania. Dobitnym tego przykładem jest innowacyjna instalacja do odzysku fosforu na oczyszczalni ścieków w Cielczy nieopodal Jarocina (woj. wielkopolskie). Dzięki niej możliwe jest wytwarzanie produktu nawozowego zawierającego ten cenny, deficytowy pierwiastek.
Przeprowadzona niedawno modernizacja oczyszczalni w Cielczy k. Jarocina miała na celu kompleksową przebudowę obiektu z naciskiem na rozbudowę gospodarki osadowej. Podstawową funkcją mechaniczno-biologicznej oczyszczalni ścieków w Cielczy jest oczyszczanie ścieków socjalno-bytowych i przemysłowych. Z grupy instalacji wdrożonych na ciągu osadowym na szczególną uwagę zasługuje pionierska w skali kraju instalacja do odzysku fosforu. Jej montaż i eksploatacja były możliwe dzięki wsparciu z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w latach 2014–2022. Nadrzędnym celem tego programu jest adaptacja systemów wodociągowo-kanalizacyjnych do zmian klimatu.
System zasilania oczyszczalni
Oczyszczalnia ścieków w Cielczy zasilana jest kanalizacją ogólnospławną i sanitarną. Ścieki dowożone są również do punktu zlewnego OŚ wozami asenizacyjnymi, przy czym punkt zlewny wyposażony jest w&...