Wzrost zainteresowania indywidualnymi systemami oczyszczania ścieków w Polsce, związany ze zwiększeniem świadomości ekologicznej mieszkańców oraz pojawieniem się dofinansowania zarówno na szczeblu samorządowym, krajowym, jak i strukturalnym UE, spowodował wiele problemów prawnych w zakresie projektowania, uzgadniania dokumentacji, wdrażania programów budowy i metod współfinansowania.

Niniejszy artykuł ma na celu wyjaśnienie problematycznych zagadnień prawnych związanych z budową oczyszczalni przydomowych.

Pierwsza i najważniejsza kwestia to fakt, że budowa i eksploatacja indywidualnych systemów oczyszczania ścieków musi uwzględniać uwarunkowania polskiego prawa. Należy pamiętać, że zgodnie z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997 r., źródłami powszechnie obowiązującego prawa Rzeczypospolitej Polskiej są: Konstytucja, ustawy, ratyfikowane umowy międzynarodowe oraz rozporządzenia. Źródłami powszechnie obowiązującego prawa Rzeczypospolitej Polskiej są na obszarze działania organów, które je ustanowiły, akty prawa miejscowego [?]. Umowy międzynarodowe ratyfikowane za uprzednią zgodą wyrażoną w ustawie są ogłaszane w trybie wymaganym dla ustaw. Zasady ogłaszania innych umów międzynarodowych określa ustawa. Organy władzy publicznej w Polsce, zgodnie z zapisami Konstytucji: działają na podstawie i w granicach prawa. Zatem wiążące dla organów publicznych, wydających decyzje, postanowienia itp. są tylko i w...