Oczyszczanie ścieków na Żywiecczyźnie
Artykuł opisuje przykład zastosowania rur tworzywowych w dużym projekcie inwestycyjnym. Głównym celem projektu jest rozwiązanie problemu gospodarki wodno-ściekowej na terenie gmin objętych inwestycją i dostosowanie jej do standardów określonych w dyrektywach Unii Europejskiej.
Inwestycja dotyczy budowy nowoczesnej infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej w 11 gminach powiatu żywieckiego: Gilowicach, Jeleśni, Koszarawie, Lipowej, Łodygowicach, Milówce, Radziechowach-Wieprzu, Rajczy, Ujsołach, Węgierskiej Górce oraz w Żywcu. To jest jedno z największych przedsięwzięć dotyczących poprawy stanu środowiska naturalnego w Polsce, na które pozyskano unijne wsparcie.
Podział projektu na dwie fazy
W ramach fazy I, która zakończyła się 31 grudnia 2010 r., kluczowym zadaniem było rozbudowanie i zmodernizowanie trzech oczyszczalni ścieków: w Żywcu, Cięcinie oraz Zwardoniu, a także przygotowanie niezbędnej dokumentacji projektowej dla realizacji zadań fazy II. Koszt fazy I wyniósł 98 400 000 zł netto, natomiast dofinansowanie z Funduszu Spójności oszacowano na kwotę 11 877 060 euro.
Faza II projektu współfinansowana jest z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Jej całkowity koszt wynosi 703 526 000 zł netto. Przewiduje się, że realizacja fazy II zakończy s...