Podczas wielu lat eksploatacji układów dystrybucji wody przewody wodociągowe stanowiące ich zasadniczą część ulegają procesom starzenia. Objawia się to m.in. pojawieniem się na wewnętrznej powierzchni tych przewodów osadów i produktów korozji. Ich obecność w sieci rzutuje przede wszystkim na pogorszenie jakości wody dostarczanej jej odbiorcom oraz na wzrost oporności hydraulicznej przewodów.

Stopień i intensywność postępujących procesów starzenia przewodów sieci wodociągowej zależy od wielu czynników, spośród których najistotniejszymi są czas eksploatacji sieci i jakość wody podawanej do sieci wodociągowej (ze szczególnym uwzględnieniem agresywności, stabilności i zmienności jakości wody w czasie podczas wieloletniej eksploatacji sieci). Ważne są także parametry hydrauliczne pracy sieci (prędkość, gradient prędkości i czas retencji wody) oraz prowadzone na niej czynności eksploatacyjne, mające zapobiegać procesom jej starzenia się (płukanie sieci).
Rozsądne działanie osób zarządzających układami dystrybucji wody powinno polegać przede wszystkim na zapobieganiu procesom starzenia się sieci poprzez zapewnienie tłoczenia do sieci wody stabilnej i pozbawionej właściwości agresywnych, dbanie o zapewnienie optymalnych parametrów hydraulicznych pracy sieci czy wdrożenie systemowego planu jej płukania.
W sytuacji, gdy mamy już do czynienia z zanieczyszczonym/skorodowanym układem dystrybucji wody, zarządzający mają do dyspozycji liczne metody oczyszczania lu...