Dirk Wewetzer

Silna ingerencja człowieka w środowisko naturalne oraz dynamiczny rozwój przemysłu bez stworzenia niezbędnych zabezpieczeń dla środowiska, doprowadziły do zachwiania równowagi ekologicznej. Część substancji osadzających się np. w glebie ulega naturalnej degradacji pod wpływem mikroorganizmów, inne wymagają zastosowania odpowiednich metod fizycznych, chemicznych lub termicznych.

Etapy oczyszczania gruntu


Działania w ramach kompleksowego oczyszczenia skażonego gruntu (sanowania) obejmują 6 etapów. Pierwszym jest identyfikacja skażonego terenu, po niej następuje ocena lokalizacji, rodzaju i ilości zgromadzonych odpadów, wielkości emisji oraz migracji zanieczyszczeń do środowiska. Kolejnym etapem jest szczegółowa analiza danego przypadku, np. określenie odległości od centralnych punktów czerpania wody, od najbliższej zabudowy, oznaczenie warunków geologicznych i hydrogeologicznych oraz aktualnego wykorzystania terenu. Po dokonaniu analizy można przystąpić do wyboru metody sanowania, a następnie wykonać kompleksowe oczyszczenie skażonego gruntu. Ostatnim etapem jest kontrola jego realizacji.
Pierwsze trzy pozycje decydują, czy teren stanowi zagrożenie i wymaga sanowania, czy też jest "tylko" potencjalnie groźny. W Niemczech stopień oczyszczania gruntu zależy głównie od obecnego i planowanego wykorzystania terenu. Szczególną uwagę zwraca się na tereny, gdzie woda gruntowa wykorzystywana jest jako woda pitna.
Skutecz...