Nieoczyszczone wody burzowe stanowią problem dla środowiska, jeżeli ich odbiornikiem są wody powierzchniowe. Z kolei kierowanie tych wód do oczyszczalni ścieków komplikuje jej pracę oraz pogarsza parametry procesu technologicznego. Rozwiązaniem tej kwestii może być wysokoefektywna koagulacja dynamiczna, zwana czasem HRC (High Rate Coagulation).

HRC to proces fizykochemicznej separacji zawiesin, polegający na obciążeniu zawiesiny balastem przy pomocy koagulantu i polimeru, co powoduje przyspieszone tworzenie floków i sedymentację. Podczas klarowania mieszanina skoagulowanej zawiesiny i balastu gromadzi się na dnie osadnika, skąd jest pompowana do hydrocyklonu. Tam zawiesinę oddziela się od balastu mineralnego za pomocą wirowania.
 
Skuteczność procesu
Metodą wysokoobciążonej koagulacji dynamicznej w czasie zaledwie 15 minut można usunąć ponad 90% zawiesiny zawartej w oczyszczanym strumieniu. Wskutek obciążenia floków balastem współczynnik sedymentacji zwiększa się ok. dziesięciokrotnie. Proces HRC jest elastyczny i stabilny. Zachowuje swoją skuteczność przy wahaniach przepływu i stężenia dopływających zanieczyszczeń bez konieczności stosowania zbiornika wyrównawczego. Powierzchnia zabudowy instalacji koagulacji dynamicznej jest ok. dziesięciokrotnie mniejsza niż w przypadku sedymentacji konwencjonalnej, przy zachowaniu takich samych parametrów w&oac...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?