Od cebra do prysznica
Co było pierwsze ? wodociąg czy łazienka? Przecież w dzisiejszym świecie dopiero razem stanowią całość. Można stwierdzić, że łazienka była pretekstem do powstania wodociągu. A może stanowi tylko jego zwieńczenie? Na te i inne pytania związane z historią wodociągów oraz kanalizacji można szukać odpowiedzi w Muzeum Miedzi w Legnicy.
Przed wiekami człowiekowi do mycia wystarczał ceber z wodą, a szczytem komfortu była balia z wodą podgrzaną. Wtedy też ludzie wymyślili drewniane rury. Najstarsze z zachowanych rury wodne i kanalizacyjne wyżłobione w pniach pochodzą z wieków od XII do XV. Były stosowane zarówno do poziomego, jak i pionowego doprowadzania wody oraz odprowadzania nieczystości.
Wymyślono je prawdopodobnie dla wygody, żeby nie trzeba było wychodzić i wylewać na podwórze lub przez okno np. brudnej wody po myciu. Drewniane rury powstały też po to, aby nie brodzić na podwórzu czy na ulicy w błocie po kostki. Zachowane średniowieczne drewniane fragmenty wodociągów
oraz kanalizacji zwykle były uszczelniane za pomocą gliny albo pakułów moczonych w smole.
Obecnie w legnickim Muzeum Miedzi, oczywiście oprócz drewnianych, można też zobaczyć fragmenty tych nieco nowszych i nowocześniejszych rur ceramicznych z przełomu XIV i XV w.
Te innowacyjne w ówczesnych czasach urządzenia służyły jedynie najbogatszym i były instalowane w centrach miasta, zwykle w rynku.
Kamienne pamiątki p...