Od pandemii do GOZ-u
Grupa naukowców z Uniwersytetu Warwick przeanalizowała sposób, w jaki świat może wykorzystać pozytywne i negatywne skutki COVID-19 do zbudowania nowej, odporniejszej i bardziej niskoemisyjnej gospodarki. Z ekonomicznego punktu widzenia skutki pandemii odczuwalne są wszędzie ze względu na kolosalne straty finansowe na poziomie zarówno makro-, jak i mikroekonomicznym, w tym w globalnych łańcuchach dostaw oraz handlu międzynarodowym, turystyce, lotnictwie i wielu innych sektorach, co utrudnia osiągnięcie założonych w strategii ONZ Celów Zrównoważonego Rozwoju 2030. Pandemia wywołała jednak pewne naturalne zmiany w zachowaniu i postawach, które miały pozytywny wpływ na planetę oraz zdrowie ludzi.
Mowa tu o poprawie jakości powietrza, zmniejszeniu hałasu oraz zatorów drogowych, mniejszym ruchu turystycznym, co skutkowało mniejszą eksploatacją plaż i wzrostem ich czystości, spadku globalnego zużycia energii pierwotnej oraz skuteczniejszym rozwiązywaniu pilnych kryzysów społeczno-gospodarczych.
– Pandemia uwydatniła szaleństwo środowiskowe modelu ekonomicznego polegającego na wydobywaniu, produkcji, wykorzystywaniu i wyrzucaniu. Krótkoterminowe rozwiązania dotyczące walki z pandemią nie będą jednak trwałe w dłuższej perspektywie, ponieważ nie odzwierciedlają poprawy struktur ekonomicznych gospodarki świato...