Od przyszłego roku może pójść jak po gru(d)zie
Czy od stycznia 2023 roku branża odpadowa wespół z branżą budowlano-deweloperską zmieni powiedzenie „wszystko idzie jak po grudzie” na „wszystko idzie jak po gruzie”? Na razie wszystko może na to wskazywać.
A to za sprawą ubiegłorocznej jesiennej nowelizacji ustawy o odpadach, która wprowadziła do obiegu prawnego legalną definicję odpadów budowlanych i rozbiórkowych, a od 1 stycznia 2023 roku (w art. 101a) sposób postępowania z tym rodzajem odpadów.
Według nowej definicji, za odpady budowlane i rozbiórkowe uważa się odpady powstałe podczas robót budowlanych, a gwoli przypomnienia ustawa Prawo budowlane definiuje roboty budowlane jako budowę, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego. Zakres prac, podczas których generowane będą odpady budowlane i rozbiórkowe, jest zatem szeroki.
Zbiórka selektywna
Od stycznia 2023 r. odpady budowlane i rozbiórkowe mają być zbierane oraz odbierane selektywnie, z podziałem co najmniej na sześć frakcji, w szczególności drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips, odpady mineralne, w tym beton, cegłę, płytki i materiały ceramiczne oraz kamienie. Zważywszy na zasady klasyfikowania odpadów określone głównie w rozpo...