W tym roku tylko zima objawiła się w swojej pięknej biało-mroźne krasie. Oto Senat przyjął 22 stycznia br. ustawę o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw. Czy nowela ustawy wniesie lub zmieni polski system gospodarki odpadami? Czy wspomoże zmniejszenie skali szarej strefy w branży? Jak podaje Ministerstwo Środowiska: Nowelizacja ustawy daje uprawnienia organom właściwym (marszałkowi województwa lub regionalnemu dyrektorowi ochrony środowiska) do zamykania z urzędu składowisk odpadów niespełniających wymagań technicznych. Ustawa zaostrza też sankcje za nielegalne składowanie odpadów i wprowadza zakaz składowania selektywnie zebranych odpadów palnych oraz odpadów ulegających biodegradacji. Jednakże w artykule Andrzeja Krzyśkowa wśród 123 gmin, w których Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego przeprowadził ankietę, aż 70% ocenia, że nie jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z zagospodarowaniem bioodpadów. Problem leży jeszcze u samych podstaw, ponieważ gminy mają trudności z prawidłowym obliczeniem wymaganej ilości odpadów biodegradowalnych koniecznych do ograniczenia przed składowaniem w 2010 r.
Wyniki ankiety nie napawają zbytnim optymizmem, jednak nowy minister środowiska prof. Andrzej Kraszewski zapowiada, iż jego jednym z priorytetem jako szefa resortu będą zdecydowane działania w obszarze odpadów komunalnych. Poza tym również i walkę z szarą strefą w recyklingu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. – Mam ambicję i wolę zbudowania takich ram systemowych, które umożliwią polskim samorządom nowoczesną, zgodną z normami unijnymi i racjami ochrony środowiska gospodarkę odpadami – mówił minister środowiska. Życzymy wytrwałości w działaniu.
Tym samym będzie to kontynuacja działań w tym kierunku prowadzonych przez ustępującego ministra środowiska prof. Macieja Nowickiego, który w swej wypowiedzi (portal wyborcza.biz) zwracał uwagę na opóźniony pakiet ustaw odpadowych. Zaznaczył jednak, iż by gospodarka odpadami mogła się rozwijać ważne jest doprowadzenie do nowych ram prawnych zgodnych z prawodawstwem unijnym.
 
 
Katarzyna Błachowicz
z-ca redaktora naczelnego