W minionym stuleciu człowiek, poprzez podwyższanie jakości swojej egzystencji, na ogromną skalę rozwinął takie dziedziny przemysłu, które w sposób nieodwracalny wpłynęły degradująco na stan środowiska przyrodniczego. Taki obrót spraw zmusił mieszkańców „zielonej planety” do zastanowienia się nad przyszłością i swoim postępowaniem. Powstały więc nowe dziedziny nauki, które intensywnie rozwijały się na przełomie lat i służyły poprawie naszego wizerunku „niewdzięcznego” mieszkańca.
Recykling można zakwalifikować do tej dziedziny, w której pokłada się nadzieje na lepszą przyszłość. Odpowiednie zagospodarowanie odpadów, a przede wszystkim przekazanie ich do ponownego użycia, okazało się być najlepszą ochroną przed utonięciem w stertach śmieci.
W tym wydaniu prezentujemy rodzime, wzorcowe przykłady gospodarowania odpadami z gminy Urzędów i spółki Almax z Radomia. Majowy „Recykling” poświęcamy głównie problemom tworzyw sztucznych, technologiom ich przerobu na przykładzie szwedzkiego systemu Redoma oraz innym metodom ponownego ich wykorzystania. Model selektywnej gospodarki naszych sąsiadów zza morza prezentujemy w osobnym artykule.
W związku z tym, iż dużo wątpliwości budzi jeszcze wykonywanie obowiązków związanych z odzyskiem i recyklingiem oraz ewentualne uiszczanie opłaty produktowej, co miesiąc piszemy o procedurach zgłaszania i rozliczania działań przedsiębiorstw. W tym wydaniu informuje...