Ministerstwo Rozwoju Regionalnego z dumą informuje (ale jeszcze nie wypina piersi do przypinania orderów), że dobrze radzimy sobie z wydawaniem środków unijnych. Bliżej jesteśmy modelu irlandzkiego i hiszpańskiego, w ramach którego osiągnięto skuteczność bliską 100%, niż greckiego, a więc wiążącego się z niską efektywnością, nepotyzmem oraz korupcją podczas przyznawania i rozliczania środków pomocowych. Nasz sukces ma być silną kartą przetargową w trakcie negocjowania kwot i warunków pomocy finansowej w kolejnej perspektywie budżetowej Unii.
Uważam, że najbardziej przysłużyli się temu beneficjenci, samorządy i przedsiębiorcy, którzy mieli przygotowane projekty lub szczegółowe koncepcje, a także chcieli (a często musieli) podjąć wysiłek, by sięgnąć po unijną pomoc z funduszy regionalnych czy centralnych. Właśnie takie przykłady udanie zrealizowanych inwestycji przedstawiamy w naszym dodatku, który nie bez przyczyny zatytułowaliśmy: „Polska Ekologia – Polskie Sukcesy”.
Dwadzieścia lat polskiej transformacji to na pewno okres olbrzymich zmian na lepsze w ochronie środowiska. Dużo już zrobiono, ale i sporo przed nami. Będziemy się temu uważnie przyglądać, prezentując w „Przeglądzie Komunalnym” i specjalnych dodatkach najlepsze przykłady i sprawdzone rozwiązania.
 
Tomasz Szymkowiak
Dyrektor-redaktor naczelny wydawnictw