Z dyrektywy ramowej wynika obowiązek osiągnięcia w skali kraju do 2020 r. przygotowania do ponownego wykorzystania i recyklingu frakcji odpadów, takich jak: papier, metale, tworzywa sztuczne i szkło z gospodarstw domowych, a także w miarę możliwości odpadów innego pochodzenia, podobnych do odpadów z gospodarstw domowych na poziomie minimum 50% ich masy. Czy gminy, które wraz z wejściem w życie nowej ustawy o porządku i czystości w gminie przejmą pieczę nad odpadami, poradzą sobie z tym zadaniem? Czas pokaże, choć wiele z nich zamierza jednak wcześniej niż zakłada to ustalony okres przejściowy zacząć wprowadzać zapisy w życie. A z rozmowy z ministrem środowiska, opublikowanej w tym wydaniu, wynika, że: „współczesne technologie zagospodarowania odpadów umożliwiają stworzenie takich instalacji, które pozwolą na dotrzymanie norm zapisanych w ustawie, tzn. poziomów odzysku i recyklingu”. Ponadto minister dodaje, iż jednostki te mają dosyć długie okresy na uzyskaniu tych poziomów, co być może będzie wiązało się z wybudowaniem dodatkowych instalacji.
Mamy nadzieję, iż w tej kwestii przydatny okaże się zamieszczony w tym wydaniu raport dotyczący instalacji sortowania odpadów, które w prostej lub rozbudowanej formie stanowią integralną część systemu gospodarowania odpadami. Zaprezentowane firmy zajmują się tym tematem kompleksowo: projektują, produkują lub dystrybuują urządzenia, a także realizują projekty. Interesujący dla gmin może być również artykuł dr inż. Iwony Kuczyńskiej. Autorka zawarła w nim wskazówki, które mogą okazać się pomocne i przyspieszyć realizację gminnych punktów zbiórki odpadów niebezpiecznych (GPZON).
Warto jeszcze odnośnie tej grupy odpadów nadmienić, iż istnieje realna szansa na długo już oczekiwane uchwalenie nowelizacji dyrektywy WEEE (dotyczącej zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego) podczas polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej.
 
z-ca redaktora naczelnego